čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Počasí navzdory, víkend bude patřit svátkům jara. Koná se řada velikonočních akcí

Velikonoce jsou sice až za dva týdny, ale už tento víkend se v kraji koná celá řada akcí, které nám připomenou, že je na čase koupit barvu na vajíčka. Souhrn toho, kam se zajít inspirovat a kde je možné zabavit děti, jsme pro vás připravili i dnes.

V pátek 1. dubna se na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem uskuteční předvelikonoční jarmark. Těšit se můžete na stánky se skvělým jídlem a pitím a širokým sortimentem originálních řemeslných produktů včetně velikonočních dekorací. Pro děti tady budou připraveny dobové atrakce a tvořivé dílničky. Atmosféru jarmarku obohatí vystoupení žáků ZUŠ a zvuk dobového flašinetu. Vstupné je zdarma a akce začíná v devět hodin dopoledne.

Velikonoční jarmark s podtitulem Jaro je tady se koná v sobotu 2. dubna v Hradci Králové v prostorech Adalbertina od 9 do 16 hodin. Ve všech sálech Adalbertina a v přilehlých Žižkových sadech uvidíte širokou plejádu řemeslníků, lidových umělců a prodejců velikonočních dekorací. K vidění i ke koupi budou výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel – kraslice, keramika, velikonoční dekorace, hračky, šperky a chybět nebudou ani pomlázky a jarní květiny. Přímo v Adalbertinu pak budou probíhat ukázky zdobení kraslic. Trhy nabídnou také bohaté občerstvení. Vstupné do vnitřních prostor je 30 korun, venkovní prostory jsou zdarma.

Tradiční Velikonoční trhy budou probíhat taky v Hronově. V neděli 3. dubna od 9 do 17 hodin na náměstí Čs. Armády. Chybět nebudou velikonoční dílničky pro děti v sále Josefa Čapka, pěvecká vystoupení a od tří hodin pohádkové představení Princezna ze Mlýna v Jiráskově divadle.

V Jiráskových sadech v Hradci Králové chystají v neděli od tří hodin akci s názvem Vynášení smrtholky z Královýho Hradce. Těšit se můžete na tradiční vítání jara se všemi zvyky a obyčeji. Za zvuku lidových písní a říkadel "Smrtholku" nastrojí, vynesou a do vody na soutoku Labe s Orlicí vhodí hradecké folklorní soubory Červánek a Dupák. Vstup je volný.

V obci Záměl se v sobotu 2. dubna od 9 do 18 hodin koná Velikonoční výstava v Hostinci u Karla IV. K vidění budou zdobené perníčky, Vamberecká krajka, kraslice, dětská dílnička, bylinky, svíčky a mnoho dalšího. K ochutnání budou domácí Jidáše.

Velikonoce už se budou taky na náchodském zámku. Od soboty si budete moct vychutnat velikonoční atmosféru na prohlídkovém okruhu věnovaném posledním majitelům. Běžný výklad průvodci doplní a zajímavosti, které se váží k nejvýznamnějšímu křesťanskému svátku a interiéry budou okrášleny symboly svátku jara a drobnou velikonoční výzdobou.

V pátek a sobotu proběhne v Hradci Králové první ročník akce April wine 2022 – dubnové slavnosti vína. V prostorech PETROF Gallery se představí česká, moravská i zahraniční vína doplněná kvalitní gastro zónou. Čeká vás tady široká gastronomická prodejní zóna, která bude doplněna o řízené degustace a povídání o víně v exkluzivním showroomu mezi unikátnímu hudebními nástroji. Vstupenkou na akci je zakoupená sklenička z produkce české sklárny.

Hradi Králové v ulici Letců u OC ATRIUM se od osmi hodin do dvanácti konají Farmářské trhy. Bude tady možné ochutnávat a nakupovat výpěstky a potravinářské výrobky, které prezentují sami producenti. Jejich předností je kladení důrazu na kvalitní suroviny, ekologický způsob zemědělství a tradiční způsoby zpracování surovin.

Slavnostní zahájení turistické sezony 2022 proběhne v pevnostním městě Josefově. Na programu, který startuje v sobotu v devět hodin dopoledne, bude pochod vojska městem, vztyčení vlajky na Bastionu I, bitevní ukázka a zpřístupněna budou muzea a turistické areály. Závěr akce bude v 17 hodin.

Ve Skicentru Říčky v Orlických horách se v sobotu budou loučit s letošní sezonou. A jak už je tady letitým zvykem, budou se konat Bafuňářské závody. Na programu akce bude soutěž masek, přejezd přes lagunu nebo závěrečný společenský večer s kapelou Těžká doba. Program probíhá od 13 hodin.

První dubnový víkend může být i ve znamení sportu a aktivního trávení času. V neděli 3. dubna se od osmi do dvanácti hodin koná Běh Babiččiným údolím u České Skalice.

Do Meziměstí můžete o víkendu vyrazit na Dny otevřených dveří Střelnice Walzel, kde si můžete vyzkoušet nejmodernější střelnici ve Střední Evropě a zbraně od České Zbrojovky. Sebou není nutné nic mít, vše vám na místě zapůjčí. Program startuje v pátek v jednu odpoledne a končí v neděli v poledne.

Na noční prohlídku Bílé věže vás zveme v sobotu 2. dubna od 18 do 22 hodin do Hradce Králové. Na ochozu jsou umístěny dalekohledy, které fungují na mince v hodnotách deset a dvacet korun. Na noční prohlídku není potřeba rezervovat si místa.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Královéhradecký kraj, víkend, akce, kam vyrazit, jarmark, Velikonoce, Říčky, farmářské trhy, víno, degustace, děti, zábava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.