čtvrtek 26. května 2022 Filip

Příliv uprchlíků z Ukrajiny na Královéhradecko roste. Vlna solidarity je obrovská, tvrdí místní charita

Příliv uprchlíků z válkou postižené Ukrajiny na Královéhradecko sílí. Vlna solidarity mezi obyvateli regionu je nebývalá, příběhy uprchlíků zdrcující. Na Ukrajinu se nadále daří odesílat množství humanitární pomoci. Rusko zaútočilo na Ukrajinu ve čtvrtek. Ruské jednotky z různých směrů postupují do nitra země, obránci ale stále drží Kyjev. Boje, které se vedou i o další velká ukrajinská města, spustila silnou uprchlickou vlnu.

"Tři dny už jedeme naplno. Předpokládám, že jen v Hradci Králové je nyní nejméně sto uprchlíků a rychle jich přibývá. Někteří jsou v rodinách, někteří v našich kapacitách a připravujeme další. Převažují lidé ze Zakarpatí, většinou jde o ženy s malými dětmi nebo starší lidi, mužů je minimálně. Převažují příbuzní těch, co už tady pracují," řekla ředitelka Diecézní charity Hradec Králové Anna Maclová. Podle ní jsou příběhy uprchlíků velmi silné. "Očkuji se jejich statečností. Situace na hranicích není dobrá, mrznou tam několik hodin," dodala.

Vysoce hodnotí solidaritu jak Čechů, tak i Ukrajinců, kteří v regionu žijí, s těmi, kteří hledají v kraji útočiště. V Královéhradeckém kraji podle ní velmi pomáhá také integrační centrum pro cizince a uprchlíky.

Zastavte investice do stadionu. Raději pomozte Ukrajině, vyzývá radnici místní sdružení

Není čas na hry! Pozastavte investice do stadionu a pomozte Ukrajině, vyzývá město Hradec Králové sdružení Síť Aktivních Občanů Hradec Králové (SAO). Iniciativa k tomu oficiálně vyzvala skrze dopis, který byl adresovaný primátorovi města.

"Solidarita lidí je nebývalá, třeba teď řeším nabídku dvou autobusů cestovní kanceláře, které jsou připravené vyrazit na ukrajinskou hranici, aby sem dopravily Ukrajince. Hodně také spolupracujeme s Ukrajinci, kteří tu žijí a podnikají, jsou velmi aktivní. Díky nim a jejich kontaktům se daří i přes zmatky na hranicích dostat pomoc na Ukrajinu k potřebným. Na Ukrajině máme spolehlivé partnery," řekla Maclová.

Podle ní by se lidé, kteří chtějí pomoci, měli spíše obracet na organizace, které mají možnosti podporu na místo určení efektivně dopravit a zorganizovat. "Někteří lidé jezdí s pomocí na hranici na vlastní pěst. Není to v tuto dobu zcela ideální. Nejenom, že blokují prostor před hranicemi, ale kolikrát nemají možnost to komu předat. Díky spolupracujícím Ukrajincům máme kanály, jak pomoc do vnitrozemí Ukrajiny dostat, místo celého dne na hranici čekají třeba jen čtyři hodiny," řekla Maclová.

Dárci by se podle ní měli nyní více zaměřit na zdravotnický materiál, hygienické potřeby, karimatky nebo spacáky. "Darovaného oblečení nyní tolik potřeba není, to přijde na řadu až v další vlně," dodala Maclová.

Královéhradecký kraj v úterý 1. března otevře krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Zejména bude mít na starosti příjem uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny a jejich rozmístění do ubytovacích zařízení. Centrum kraj zřídí ve spolupráci s krajským hasičským záchranným sborem a krajským ředitelstvím policie.

V lékárnách stoupá zejem o léky i zdravotnický mateirál 

Lékárny v Hradci Králové zaznamenaly v posledních dnech enormní zájem o zdravotnický sortiment vhodný pro mobilní lékárničky, například obvazy či zdravotnická škrtidla. Některé takové zboží chybí i u dodavatelů. Jde o jeden z hlavních sortimentů, které nyní poptávají humanitární organizace v ČR. "Zájem o sortiment vhodný do lékárniček je obrovský, trvá to v podstatě od začátku války," řekla dnes Kristína Dvořáková z jedné hradecké lékárny.

Na dotaz, kolik mají například škrticích pryžových škrtidel, odpověděla dvě. "Co teď rychle koukám na stránky dodavatele, tak objednat je nyní nelze," řekla. Podobně na tom byly i další oslovené hradecké lékárny. Zaškrcovadlo slouží k zastavování masivního krvácení z končetin, jako následku rozsáhlého řezného, bodného nebo střelného zranění či amputace končetiny. Lze ho nahradit také tlakovým obvazem.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nábleší

Štítky ČR, Ukrajina, správa, sociální, církve, boje, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.