pátek 20. května 2022 Zbyšek

V hradeckém kraji je bezpečněji. Za poslední rok klesla kriminalita o devět procent

Kriminalita v Královéhradeckém kraji loni klesla o 9,1 procenta. Policisté v uplynulém roce v kraji evidovali 5 268 trestných činů po 5 794 trestných činech v roce 2020. Objasněnost v meziročním srovnání mírně klesla na 62,7 procenta z předloňských 63,1 procenta. Vyplývá to z tiskové zprávy policejního prezidia k loňské kriminalitě v ČR. Krajská policie chystá prezentaci k vývoji kriminality v loňském roce na úterý 25. ledna.

Objasněnost trestných činů v Královéhradeckém kraji byla v rámci ČR nadprůměrná. V celé ČR byla na úrovni 57 procent. Královéhradeckých 62,7 procenta bylo třetí nejvyšší objasněností v ČR, vyšší měly jen Zlínský a Jihočeský kraj.

V Královéhradeckém kraji v porovnání s jinými kraji výrazněji klesla násilná kriminalita, a to o 9,7 procenta. Větší pokles vykázaly jen Ústecký a Jihočeský kraj. V kraji ubylo i vražd či pokusů vraždy.

Kriminalita loni klesla v celé ČR o 7,4 procenta. Snížení bylo ve všech krajích. Policie pokles kriminality vysvětluje mimo jiné různými omezeními souvisejícími s epidemií covidu-19, která výrazně omezovala pohyb lidí, konání veřejných akcí, provozování podniků a zařízení, ve kterých se pravidelně schází větší množství lidí a tím se zvyšuje riziko trestné činnosti. Změnilo se také statistické vykazování a dolní hranice výše škody při kvalifikaci trestného činu na 10 tisíc korun.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, kriminalita, 2021, Královéhradecký, kraj, policie, krimi, statistika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.