V Domově U Biřičky v Hradci Králové pomáhají s péčí o seniory moderní technologie

Domov U Biřičky v Hradci Králové je pilotním pracovištěm pro celou řadu inovací z oblasti vědy a výzkumu. Zaměstnanci tady například využívají k monitoringu životních funkcí klientů podložky Anume care, které umožňují vzdálené sledování zdravotního stavu pacientů. Senioři tak dostávají nejkvalitnější péči, a navíc se podílí na vývoji nových projektů.

Jedná se o dobrý příklad propojování inovací v kraji se sociální oblastí. Podložky se testují v reálném prostředí, což je pro jejich zdokonalení nenahraditelné,“ řekl ke spolupráci první náměstek hejtmana pro oblast inovací, investic a technologií Pavel Bulíček.

Chytré podložky Anume care mají senzory zabudované v podložce pod matrací, tedy mimo přímý kontakt s klientem. Díky nim může ošetřující personál sledovat zdravotní stav klienta i na dálku. Monitorují různé vitální funkce, hlavně dechovou a tepovou frekvenci a variabilitu srdečního tepu. Z dechu dokáží odhalit třeba spánkovou apnoi, či respirační potíže. Z analýzy srdečního tepu například výskyt arytmií. „To vše s přesností na milisekundy. Díky tomu může přístroj u některých pacientů odhalit příznaky onemocnění ještě dříve, než je začnou skutečně pociťovat,“ popsal využití podložek Richard Cimler.

Domov U Biřičky nyní využívá deset těchto podložek a je tak pilotním pracovištěm, kde se funkce nových technologií testují v reálném prostředí. Jejich využití si pochvaluje i personál, kterému podložky usnadňují práci. „Naše sestřičky mají díky podložkám kompletní operativní monitoring základních fyziologických funkcí klientů, v jejichž lůžku je podložka zabudována. Jedná se hlavně o klienty s potřebou zvýšené zdravotní péče a trávící značnou část dne na lůžku. Mají tak možnost rychleji z jednoho displeje kontrolovat, co se děje s klientem na opačné straně budovy. Podložka také avizuje potřebu změny polohy, usnadňuje tak organizaci polohování. Jde tedy jednoznačně o zvýšení kvality zdravotní péče a usnadnění práce pro zdravotnický personál,“ popsala fungování podložek ředitelka Domova u Biřičky Daniela Lusková.

Přidanou hodnotou této spolupráce je fakt, že podložky vyvíjí místní Výzkumný tým z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Inovace je součástí grantového projektu Chytrá řešení, jehož posláním je zapojení chytrých technologií do péče o seniory a snížení zátěže pečovatelů.

Program podpořený Technologickou agenturou České republiky realizuje výzkumný tým ve spolupráci s kolegy z Ostravské univerzity a ošetřovateli z partnerských domovů pro seniory SeneCura. Výroba a instalace podložek probíhá v rámci projektu Czech-rise-up jehož součástí je umístění podložek v Domově U Biřičky. Výzkumný tým z Přírodovědecké fakulty UHK a start-up Deeplab s.r.o. nadále tento unikátní monitorovací systém vyvíjí. V současné době je zejména v senior centrech po celé České republiky využíváno přes dvě stě podložek.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Královéhradecký kraj, Hradec Králové, Domov U Biřičky, senioři, personál, zdravotnictví, sociální služby, podložky, monitoring, léčba, technologie, věda, výzkum, podložka, projekt, Pavel Bulíček, Daniela Lusková, Ostravská univerzita, Technologická agentu

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.