Pod záminkou výhodného zhodnocení financí vylákali podvodníci od šedesátileté ženy platby v celkové výši skoro 1,3 milionu korun. Případem podvodu s kryptoměnou se zabývají jičínští policisté. Ti zároveň nabádají veřejnost, aby nedůvěřovala nepřiměřeně výhodným nabídkám pro zhodnocení peněz a nikomu nesdělovala citlivé osobní informace.
Dosud neznámý pachatel vymámil v průběhu dvou měsíců od šedesátileté ženy životní úspory. Nejprve ji přesvědčil, aby si do počítače nainstalovala program AnyDesk, čímž mu umožnila vzdálený přístup do celého svého počítače. Poté ji přiměl k provedení několika finančních transakcí.
„Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a přečinu podvod,“ řekla policejní mluvčí Eliška Majerová. V případě prokázání viny hrozí pachateli trest odnětí svobody až na pět let.
Strůjci podobných podvodů využívají i jinak nazvané investiční portály a často jen nepatrně pozmění způsob spáchání činu. Výsledek ale bývá stejný a poškozených lidí, kteří naletěli, přibývá. Policie proto všechny občany nabádá, aby po telefonu nikomu cizímu nesdělovali své osobní údaje, informace z platebních karet, kódy, díky kterým by se někdo cizí mohl vzdáleně připojit k jejich počítači a nezasílali ofocené osobní doklady.
„Pokud je k vašemu počítači někdo z nějakého důvodu vzdáleně připojen, tak neprovádějte přihlášení do svého internetového bankovnictví a nesdělujte bankovní autorizační SMS kódy, či jiným způsobem cizí osobě neautorizujte platbu,“ radí mluvčí.