Projekt Obce v datech opět porovnal úroveň žití u vybraných obcí v České republice. Do letošního průzkumu zařadil celkem 206 obcí a měst. Celorepublikově si nejlépe vedou Říčany. V Královéhradeckém kraji je na tom nejlépe Hradec Králové. Naopak nejhůře Broumov.
Data o kvalitě života projekt Obce v datech zpracovává pravidelně od roku 2018. Takzvaný index života porovnává veřejně dostupná data ve třech základních odvětvích. Jde o zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání, a také vztahy a služby.
V oblasti zdraví jde o dostupnost lékařů, dojezdy do nemocnice, množství lékáren nebo průměrnou délku života. V materiální skupině se hodnotí nezaměstnanost, nabídky pracovních míst, hmotná nouze, exekuce nebo kapacity škol. V části služeb a vztahů hrají významnou roli supermarkety, silniční sítě, sounáležitost nebo dopravní nehodovost. Projekt celkem hodnotí 29 faktorů.
„Naše data by měla pomoci s rozhodováním lidí, kam se stěhovat, ale také představitelům obcí a krajů, na co se soustředit při rozvoji regionu," sdělil vedoucí partner v oddělení poradenství Deloitte Pavel Šiška.
Na prvních třech místech v celorepublikovém žebříčku jsou Říčany, Praha a Brandýs nad Labem – Stará Boleslav s indexy od 10 do 7,8. Královéhradecký kraj má své zastoupení až na 17. místě. Hradec Králové získal 6,5 indexu. V porovnání s loňským rokem je výsledek prakticky stejný. Krajská metropole je nejsilnější v oblasti zdraví a životního prostředí. Naopak nejvíce nedostatků má v materiální zabezpečení a vzdělání.
Mezi nejsilnější stránky Hradce Králové patří například dojezdová vzdálenost do nemocnic. V tomto ohledu se krajská metropole řadí mezi tři nejlepší města v České republice. Podobně dobře byl salon republiky hodnocen i v délce života nebo nabídce kin.
Hradec Králové naopak silně zaostává ve finanční dostupnosti bydlení. V tomto ohledu jde o 198 nejhorší město v České republice. Nedaří se mu ani v oblasti chráněných území, nehodovosti nebo v kapacitách základních a mateřských škol.
V celostátním žebříčku následuje Rychnov nad Kněžnou s indexem 6,2. Následuje Nové Město nad Metují s 5,7 a Dobruška s indexem 5,5. Nejhůř je na tom Broumov, který má pouze 2,4. Na celostátním žebříčku se drží až na 193 místě. Nejvíc nedostatků má v oblasti vztahů a služeb a také v materiálním zabezpečení.
Za čtyřleté trvání projektu se nejvýrazněji zvýšilo hodnocení v obcích Jihomoravského a Zlínského kraje. Nejvíce od roku 2018 vystoupaly jihomoravské Pohořelice, konkrétně o 91 pozic na 26. místo žebříčku.
„Naopak dlouhodobé snižování hodnoty indexu kvality života lze pozorovat u obcí v Karlovarském, Libereckém, ale i překvapivě Královéhradeckém kraji. V samotné podstatě není důležité, jakou hodnotu index u dané obce nabývá, ale jaký je jeho dlouhodobý trend," podotkl jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.