úterý 7. prosince 2021 Ambrož

V noci nastane nejdelší zatmění Měsíce. Pozorovatelé si budou muset přivstat

Dnes v noci čeká pozorovatele po celém světě atraktivní podívaná. V noci ze čtvrtka 18. na pátek 19. listopadu nastane zatmění měsíce. Podle některých zpravodajských serverů se bude jednat o nejdelší zatmění měsíce za posledních tisíc let.

Země svým stínem zastíní měsíc mezi 6:00 a 12:00 koordinovaného světového času. To znamená, že nejlepší podmínky pro pozorování budou mít lidé v Severní Americe. V České republice si bude třeba přivstat. Nejlépe bude vidět kolem sedmé hodiny ranní. To však za předpokladu, že to dovolí počasí. Do karet zatím příliš nehraje.   

„V noci bude oblačno, místy občasný déšť. Nejnižší noční teploty klesnou ke třem stupňům Celsia,“ potvrdil Imrich Drapák z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Pro ideální načasování pozorování je dobré se podívat na webové stránky timeanddate.com. Simulace ukáže přesný postup zatmívání. 

Jde o nejdelší zatmění Měsíce za posledních 581 let. Potrvá 3 hodiny, 28 minut a 23 sekundy. Něco podobného bylo naposledy možné pozorovat v roce 1440. Podobně dlouhé zatmění nastane až 8. února 2669. Jde tak o nejdelší zatmění Měsíce v časovém horizontu 1 229 let.  

K zatmění Měsíce nastává při úplňku, když se Slunce, Země a Měsíc ocitnou na stejné přímce. Příčinou dlouhé doby letošního zatmění je fakt, že se Měsíc nachází na téměř nejvzdálenějším bodě od Země, kde je kužel stínu země nejširší.  

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Kerry Barbour | Pixabay | Zdroj nedd.cz, rozhlas.cz

Štítky zatmění, Měsíc, úplněk, noc, pozorování, nejdelší, simulace, příroda, vesmír, počasí, stín, ČR, svět

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.