Už před rokem se na policii obrátila devětatřicetiletá žena, která přišla o víc než 450 tisíc korun. Z krádeže obvinila svoji devatenáctiletou dceru. Nyní je sama obviněná z křivé výpovědi, za což ji hrozí tři roky vězení.
„Na základě výpovědi matky bylo proti dceři zahájeno trestní stíhání pro trestný čin krádež,“ říká mluvčí policie Lucie Konečná. V průběhu vyšetřování se však ukázalo, že to není až taková pravda. Dcera potvrdila, že její vztah s matkou není ideální, ale krádež peněz odmítala. Policie nakonec došla k závěru, že výpověď matky nezakládá na pravdě.
Proto byla starší žena obviněna z trestného činu křivého obvinění. Pokud ji soud uzná vinnou, může až na tři roky skončit ve vězení.
Podle policie nejsou podobné případy ničím výjimečným. „Kriminalisté se často setkávají s lidmi, kteří přijdou oznámit smyšlený skutek. Po prošetření popsaného jednání kriminalisté nakonec zjistí, že se čin nestal a občané si vše vymysleli,“ říká Konečná.
Důvodů může být hned několik. Od krytí samotné krádeže až po poškození někoho, koho nemají v lásce. Je třeba si však uvědomit, že křivou výpovědí se oznamovatel dopouští protiprávního jednání. Ve většině případů tak sami končí u výslechu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.