Padělání covidových certifikátů či předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu může být podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) trestným činem padělání a pozměnění veřejné listiny. Za tento trestný čin hrozí až tři roky vězení. Nejvyšší státní zastupitelství k otázce trestnosti padělání digitálních covid pasů vypracovalo stanovisko na základě podnětu policie.
Podle NSZ z důvodu zpřísňujících se opatření proti šíření nemoci covid-19 a rozšiřování povinnosti prokazovat se platným covidovým certifikátem lze předpokládat nárůst případů padělání a používání padělaných certifikátů, které se objevují v Evropské unii.
"Digitální certifikát EU COVID o očkování, testu a zotavení z nemoci COVID-19 vydaný kterýmkoli státem Evropské unie je veřejnou listinou ve smyslu paragrafu 131 trestního zákoníku, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o certifikát v tištěné nebo elektronické podobě," uvedl úřad.
Podle NSZ trestným činem padělání a pozměnění veřejné listiny může být padělání tištěného nebo elektronického certifikátu, podstatná změna jeho obsahu, opatření a přechovávání nepravého certifikátu v úmyslu užít jej jako pravý a také předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu. "Za tento trestný čin zákon v základní skutkové podstatě stanoví trest odnětí svobody až na tři léta. Posouzení trestní odpovědnosti přitom závisí na konkrétních okolnostech každého případu tak, jak je zhodnotí věcně a místně příslušný státní zástupce," uvedl úřad.
V České republice certifikáty vydává ministerstvo zdravotnictví. Digitální certifikát osvědčuje absolvování očkování, testu či prodělání nemoci. Certifikát může být v jednotlivých členských zemích podmínkou vstupu do provozů, účasti na společenských akcích, ale také podmínkou vstupu do jiných členských států a třetích zemí, které je uznávají, a to v závislosti na aktuálně platných omezeních.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.