Netradiční pozůstalost našla žena z Náchodska po svém zemřelém příbuzném. Když vyklízela jeho věci, v kabátu si všimla srolovaného balíčku bankovek. Šlo celkem o 16 kusů stodolarovek, tedy 1600 dolarů. V přepočtu na české koruny šlo o víc než 35 tisíc korun. V bance se však dozvěděla, že jde o padělek.
„Jelikož jí bylo divné, kde se balíček bankovek vzal, rozhodla se ověřit jejich pravost,“ řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Na pobočce banky ji bylo oznámeno, že je třeba bankovky zadržet a poslat na expertízu. Ta potvrdila, že jde o zdařilé padělky. Pracovníci banky předali vše policii.
„I když došlo ke spáchání přečinu Padělání a pozměnění peněz, policisté po prověření pravdivosti podaných informací nezjistili jiného možného pachatele,“ dodala mluvčí. Podle jejích slov se dokonce podařilo spojit zesnulého s mužem, který byl v minulosti obžalovaným a uznán vinným z padělání. I ten je však po smrti. Případ proto policie odložila.
Padělky peněz jsou rozděleny do pět skupin očíslovaných jedna až pět. V první kategorii jsou takzvané neumělé padělky. Jde o nevydařené imitace bez ochranných prvků. Ve většině případů nesouhlasí ani originální barva. Na první pohled je rozezná i laik. Naopak v páté skupině jsou velmi nebezpečné padělky. Ty se prakticky neliší od originálu. Jsou vytisknuté na velice podobném materiálu a bezpečnostní prvky nejde prakticky rozeznat.
Tyto bankovky policie zařadila do třetí skupiny. Označila je tedy zdařilým padělkem. Na bankovkách těchto kategorií většinou chybí některé z ochranných prvků. Nepřesná je i tisková technika.
Jen za přechovávání padělků hrozí v České republice trest odnětí svobody na dva až osm let. V případě, že je občan úmyslně vydává za pravé, je sazba nastavená až na deset let vězení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.