Se začátkem září odstartovala také topná sezona. Hasiči však připomínají, že ne každý, kdo má vlastní topení, má v pořádku komín. Kvůli zanedbaným kontrolám pak dochází ke zbytečným požárům a otravám oxidem uhelnatým.
Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května. Přesná pravidla pro vytápění stanovuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu. Ve skutečnosti ale může topné období začít i skončit později či dříve – záleží na průměrné teplotě v dané lokalitě. Dodávka tepla začíná, pokud průměrná denní teplota klesne pod 13 stupňů Celsia po dva po sobě jdoucí dny a pokud se ani v následující den neočekává oteplení.
„Pokud si topíte sami, je třeba se na chladné dny řádně připravit. Vlastní topení je sice výhodou, protože nejste závislí na dodavatelích tepla a můžete si dopřát teplo, kdykoli potřebujete, nicméně vlastní vytápění vyžaduje více zodpovědnosti,“ připomíná Hasičský záchranný sbor České republiky s tím, že každý provozovatel plynového kotle, kamen nebo krbu si musí minimálně jednou ročně nechat zkontrolovat spalinovou cestu. Kontrolu může provézt pouze oprávněná osoba, která má živnostenské oprávnění v oblasti kominictví.
Zatímco například po stavebních úpravách, při výměně kotle nebo při změně paliva je potřeba celková revize komína, ve většině ostatních případů postačí jen kontrola. U té se především sleduje, zda technický stav odpovídá bezpečnostním požadavkům.
Hasiči připomínají, že následky špatně pracujícího komínu mohou být fatální. „Může dojít k požáru způsobenému zahořením sazí ve znečištěných spalinových cestách – zejména u spotřebičů na pevná paliva, nebo také k otravě oxidem uhelnatým – u spotřebičů na plynná paliva,“ varují hasiči. V případě chybějící kontroly nebo revize komína navíc pojišťovny neuhradí vzniknou škodu a provozovateli hrozí pokuta.
Během loňské topné sezóny došlo k 1 387 požárům způsobených provozem komínů. Oproti stejnému otopnému období předchozího roku (2019/2020), kdy hasiči zaznamenali celkem 1147 požárů způsobených v souvislosti s komíny, došlo k nárůstu o 240 případů.
Počet podobných požárů je nejvyšší za několik posledních let. „Nejčastěji došlo ke vznícení sazí a jisker z komína (1207), k požáru v důsledku nevhodné konstrukce komínu (79), k zahoření trámu zazděného v komíně (37) či v důsledku spár v komíně (29). Celková výše škod se vyšplhala na téměř 46 milionů Kč a 14 osob se zranilo,“ uvádějí hasiči. V Královéhradeckém kraji tvoří požáry komínů zhruba osm procent všech požárů. Hlavním problémem jsou podle hasičů právě zanedbané kontroly spalinových cest.
Během loňské topné sezony hasiči zasahovali například při požáru v Provodově – Šonově u Nového Města nad Metují, kde chytly saze v komíně. Díky včasnému zásahu jednotek byl uchráněný majetek v hodnotě tři miliony korun.
Pokud k požáru v komíně dojde, je potřeba okamžitě z blízkosti komína odstranit jakýkoliv hořlavý materiál a zavolat na linku 150 nebo 112. „Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína,“ radí mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.