neděle 22. května 2022 Emil

Přímo před stanicí hasičů v Hradci Králové hořel kamion. Byl naložený papírem a kartonem

Štěstí v neštěstí měl řidič kamionu, který převážel karton a papíry. V nákladovém prostoru začalo hořet ve chvíli, kdy projížděl kolem hasičské zbrojnice v Pražské ulici v Hradci Králové. Před svůj areál vyjížděli hasiči včera kolem páté hodiny odpoledne.

„Na místě zasahovaly obě profesionální královéhradecké jednotky hasičů, likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu v 18:00,“ řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Díky včasnému zásahu během požáru nevznikla žádná škoda na vozidle ani návěsu. Díky krátké dojezdové vzdálenosti se podařilo požár uhasit v rámci minut. Proč začalo hořet hasiči teprve zjišťují.

Co dělat při požáru vozidla?  

Měsíčně hasiči řeší v průměru kolem stovky požárů osobních i nákladních aut. Mezi hlavní příčiny patří především technické závady na elektroinstalaci nebo výfukovém potrubí. Ve většině případů řidič ani neví, že je s jeho autem něco špatně.  

Za nejvhodnější hasicí přístroj do osobního auta hasiči považují práškový. Ve většině případů postačí úplně ty nejmenší od jednoho do dvou kilogramů. V některých zemích Evropské unie je povinnou výbavou. V České republice prozatím ne.  

„Začne-li se kouřit za jízdy z motorového prostoru vozidla nebo ucítíme-li zápach spáleniny, je třeba okamžitě zastavit, vyndat klíče ze zapalování a rychle auto opustit. Než vystoupíme z vozidla, oblékneme si reflexní vestu,“ říká hasičská koordinátorka obyvatelstva Iva Michalíčková. Z vozidla je třeba pomoct i malým dětem, starším lidem a také zvířatům. Celá posádka auta by se měla přesunout mimo silnici, ideálně za svodidla.  

Pokud to situace dovolí, neměli by řidiči nechávat auto na místech, kde hrozí rozšíření požáru. V lesních úsecích, u benzinových stanic, dalších budov nebo ostatních zaparkovaných aut. Také není dobré auto odstavovat v kopci. I z toho důvodu se doporučuje zatahovat ruční brzdu společně se zařazením rychlosti. Hned poté je třeba volat hasiče na telefonním čísle 150 nebo 112. 

Řada řidičů dnes vozí hasící přístroj. S ním je třeba zacházet s maximální opatrností. „K hořícímu vozidlu přistupujeme ze směru po větru. Hasicím přístrojem je třeba hasit pouze přes mezeru mírně otevřené kapoty i z důvodu větší účinnosti hasebního prášku,“ dodává Michalíčková. Při úplném otevření kapoty by došlo k přísunu vzduchu a rozšíření požáru. Pokud už jsou vidět plameny, hašení je vždy třeba nechat na profesionálech.  

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZS Královéhradeckého kraje

Štítky požár, kamion, Hradec Králové, zbrojnice, Pražská, ulice, prevence, osobní, nákladní, auto, hasící, přístroj, co dělat

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.