neděle 26. září 2021 Andrea

FOTO: Fotbalový stadion v Hradci Králové mizí před očima. První lízátko půjde k zemi příští týden

Starý fotbalový stadion v Hradci Králové pomalu mizí před očima. Kompletně zdemolovaná je jižní i severní tribuna. V současnosti se pracuje na demontáži té hlavní. Další na řadě budou čtyři ikonická lízátka s osvětlením. První z nich by mělo jít k zemi příští úterý 14. září.

50 metrů vysoké a 45 tun těžké tubusy s osvětlením jsou na fotbalovém stadionu v Hradci Králové od roku 1972. Poprvé se rozsvítila o tři roky později na zápase hradeckých Votroků s pardubickým Slovanem. Všechny jsou ukotvené do čtyř speciálních betonových patek, které vedou hluboko do země.   

50 let provozu se na lízátkách podepsalo. Zastaralé jsou reflektory i samotná konstrukce. Pravděpodobně největší zatěžkávací zkoušku zažila lízátka při povodních v roce 1997. Při nich utrpěla především rozvodna. 

Lízátka je třeba sundat, aniž by se dále poškodila. Jejich konstrukce bude zavěšena na dva jeřáby, které je bezpečně položí na hrací plochu. Tam budou rozebrány a odvezeny. „Po demontování je zrekonstruujeme a opět vrátíme nad hrací plochu,“ potvrdil předseda představenstva společnosti Strabag Ondřej Novák. Demolici starého a stavbu nového stadionu má na starosti sdružení firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont. 

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky stadion, fotbalový, Hradec Králové, demolice, stavba, FOTO, lízátka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.