S koncem července skončila i zbraňová amnestie, během které mohli lidé beztrestně odevzdat zbraně a střelivo bez potřebných dokumentů. Během amnestie se policisté na Hradecku setkali i s řadou kuriozit, lidé přišli nahlásit tank, pevnostní kanón nebo samohybnou houfnici.
Zbraňová amnestie byla součástí novelizace zákona o zbraních a střelivu, která vešla v účinnost na konci ledna. „Ti, kteří doma vlastnili zbraň či střelivo podléhající registraci bez potřebných dokladů, mohli do 31. července využít možnosti zbraňové amnestie a beztrestně je odevzdat na nejbližší útvar Policie České republiky,“ říká policejní mluvčí Magdalena Vlčková.
Vlastník zbraně poté od policie obdržel potvrzení o jejím předání. „Po následné kriminalistické expertíze, kde bylo vyloučeno, že se zbraní nebyl spáchán trestný čin, mohl vlastník požádat o její legalizaci nebo ji ponechat ve vlastnictví státu,“ dodává mluvčí.
Během amnestie se policisté setkali i s řadou kuriozit. Například na Rychnovsku muž policistům přinesl historickou unikátní brokovnici vyrobenou ještě před rokem 1890.
Policisté na Náchodsku zase přijali vojenskou munici v podobě rozbušek, třecího zapalovače, semtexu, permonexu, světlic a střeliva různé ráže. „Policisté nález konzultovali s pyrotechnikem, který ho přijel zajistit a odvezl k odborné likvidaci,“ říká Vlčková.
V rámci amnestie ale lidé hlásili i větší kusy – pevnostní kanón nebo tank. Nefunkční kanón dovezený z Francie nahlásil jeden hradecký klub, který má kanón v objektu v Orlických horách. „Jelikož je kanón umístěn v objektu předválečného československého hraničního opevnění, který je zabezpečen mříží, ocelovými dveřmi a je i zabezpečen elektronicky, mohl být ponechán na místě,“ dodává mluvčí. Poloautomatický protitankový kanón je navíc poškozený korozí a ke střelbě už nevratně nepoužitelný.
Tank T34 a samohybnou houfnici SD 100 přišel zase nahlásit muž z Hradecka. Ten oba historické stroje vlastní už od 90. let a má je řádně registrované. „Postupy při znehodnocování se však za posledních třicet let několikrát měnily a majitel se chtěl ujistit, že má vše v pořádku a že i po administrativní stránce obstojí i v dalších letech nebo při případném prodeji,“ vysvětluje Vlčková.
Zbraňová amnestie se v historii České republiky konala již popáté. „Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál vybral v našem kraji v rámci letošní zbraňové amnestie celkem 233 kusů zbraní a 4 795 kusů střeliva. Při amnestii v roce 2014 celkem 335 kusů zbraní a 13 218 kusů střeliva a v rámci amnestie v roce 2009 to bylo 583 ks zbraní. V rámci letošní amnestie lidé nejvíce odevzdávali zbraně kategorie B - krátké zbraně, konkrétně samonabíjecí pistole z druhé světové války,“ hodnotí bilanci Daniel Kubín, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.