Před 149 lety byl položen základní kámen náchodského pivovaru

Autoři | Foto www.primator.cz | Zdroj www.primator.cz

Dnes je to přesně 149 let, co v Náchodě položili základní stavební kámen k pivovaru. O rok později pak bylo uvařeno první pivo. Pivovar si prošel v historii i moderní době několika vážnými krizemi, všechny je ale nakonec ustál.

Historie vaření piva ale v Náchodě sahá ještě dál. První zmínka o sladovně, která stála v dnešní ulici Kamenice sahá až do roku 1448. Z roku 1495 je pak první zmínka o společném pivovaru právovárečných měšťanů, který patřil k nejvýznamnějším městským hospodským zařízením. Právo várečné, které legalizovalo vaření piva, přitom nebylo samozřejmostí. Patřilo k těm nejvýdělečnějším středověkým městským právům. O výsadu vařit pivo město pak v roce 1623 kvůli rozhodnutí vrchnosti přišlo. Náchodští se ale nevzdali – zřídili si malý pivovar na statku Slaný na území dnešního Polska, kam pravomoc náchodské vrchnosti nesahala.

8. dubna 1872 byl slavnostně položen základní kámen nového pivovaru, o jehož stavbě rozhodlo „pivovarské referendum“. V následujícím roce pak bylo uvařeno první pivo, deset várek „desítky“ a sedm várek „jedenáctky“. První roky se ale pivovar potýkal s nedostatkem ledu a kvalitní vody.

 V roce 1877 pivovar uvařil první 12° ležák, ten ale dlouho zůstával na okraji zájmu. Na začátku 20. století začali náchodští vyrábět i 15° tmavé „zdravotní“ pivo, které cílilo na chudokrevné a rekonvalescenty. Ve stejné době byl pivovar jako člen pivovarského kartelu nucen zdražit pivo o 1 korunu a 20 haléřů, což se setkalo se silnou nevolí místních. Protesty dokonce vyvrcholily v pouliční demonstrace a hostince se zdražené pivo rozhodly bojkotovat.  

Během první světové války se kvůli nedostatku surovin snížila stupňovitost piva až na 3° a používaly se náhražky jako cukrová řepa, kukuřice nebo pelyněk.

V meziválečném období došlo k postavení nové varny, úpravě vodovodu a výstavbě výtahu. Náklady dosáhly na téměř jeden milion korun. Také po druhé světové válce pokrčovala postupná rekonstrukce pivovaru: pořízení moderní stáčecí linky na lahvové pivo a nového chladicího zařízení, rozšíření a rekonstrukce sladovny včetně nového párníku hvozdu a zavedení parovodu k výrobě piva a sušení sladu.

Úspěchy pivovar sklízel i za dob socialismu – roku 1967 obdržel titul „Závod vzorné jakosti“ a v roce 1970 byl zdejší 12° světlý ležák Extra Speciál vyhlášen nejlepším pivem ve své kategorii v ČSSR.

Po Sametové revoluci byl pivovar navrácen městu a stala se z něj akciová společnost. V roce 1998 ale pivovar prošel velkou odbytovou krizí, došlo k velké redukci personálu a město zvažovalo prodej pivovaru do soukromých rukou. O rok později ale došlo v pivovaru k zásadnímu rozhodnutí – zaměřili se tu na výrobu pivních speciálů. A vyplatilo se, od roku 2004 se pivovar věnuje i vývozu piva do zahraničí. O pět let později pivovar přece jenom změnil majitele – město ho prodalo liberecké společnost LIF a.s.

Velký úspěch náchodského pivovaru přišel v roce 2013 - pivovar získal prestižní ocenění nejlepší pivo na světě pro pšeničné pivo Weizenbier na jedné z nejvýznamnějších degustačních soutěží WBA v Londýně.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky pivovar, Náchod, Primátor, pivo, historie, slad, druhá světová válka, první světová válka, Polsko, Sametová revoluce, Meziválečné období, LIF, a.s.

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.