pondělí 18. října 2021 Lukáš

Náchodská nemocnice se probojovala mezi top 33 staveb v soutěži Stavba roku 2021

Nové pavilony Oblastní nemocnice Náchod se dostaly mezi top 33 staveb letošního ročníku prestižní soutěže Stavba roku. Budovy vznikly v rámci první etapy modernizace nemocnice za 1,4 miliardy korun. Výsledky soutěže o nejlepší stavbu Česka se dozvíme 18. října.

Dva nové pavilony, které se ucházejí o titul Stavba roku 2021, slouží jako „srdce nemocnice“. Pavilon K je určený pro intenzivní medicínu, pavilon J pak zajišťuje lůžkovou péči s kapacitou až 150 lůžek.

Do nových budov se přestěhovalo dětské oddělení, oddělení porodnice – porodní sály a sál pro císařské řezy, ARO lůžka a JIPová lůžka, aseptické a superaseptické operační sály a všechny zobrazovací metody včetně magnetické rezonance. Součástí nového pavilonu je osm operačních sálů, z nichž jeden je výjimečný tím, že obsahuje přípravu pro budoucí robotické operace.

Nové budovy jsou založeny na pilotách, nosnou konstrukci tvoří železobetonový monolitický skelet s dozdívkami z pálených cihel. Vnitřní příčky jsou většinou ze sádrokartonu, část stěn je vyzděna z pálených akustických cihel. Kompletní vestavba operačních sálů je tvořena lakovanými nerezovými deskami zavěšenými na nosných ocelových rastrech pro snadnou demontovatelnost a modularitu. Na objektu je provětrávaná fasáda z keramických a probarvených skleněných desek v kombinaci s exteriérovými horizontální a vertikální slunolamy, hliníková okna mají izolační dvojskla. Většina střech je osázená extenzivní zelení, na další části střech jsou umístěny zdroje chladu.

První etapa modernizace Oblastní nemocnice Náchod skončila v září loňského roku. Krajskou kasu vyšla na 1,4 milionu korun bez DPH. Jejich kompletní vybavení přišlo na dalších 300 milionů korun. 

Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem náchodské nemocnice, chce s modernizací areálu pokračovat i nadále. Po výstavbě dvou nových pavilonů čekají zásadní změny na budovy E a D. Staré éčko, které je nejstarší stavbou v celé nemocnici a je ve velmi špatném stavebně-technickém stavu, má být zbořeno a na jeho místě by mělo vyrůst úplně nové oddělení. Pavilon D čeká rekonstrukce. Budou tu pak převážně laboratoře, jako například biochemie, mikrobiologie, patologické laboratoře nebo transfuzní stanice.

Celkové náklady na druhou etapu hejtmanství odhaduje na 850 milionů korun. Jde o největší investici kraje.

„Modernizace náchodské nemocnice bude pokračovat druhou etapou, která zajistí, že všechny lékařské obory budou fungovat v jediném kompaktním areálu. Díky tomu poskytneme pacientům větší komfort a dosáhneme nemalých provozních úspor,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Královéhradecký kraj, Petr Roubíček | Zdroj Královéhradecký kraj, Stavba roku

Štítky nemocnice, Náchod, ocenění, Stavba roku, Královéhradecký kraj, investice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.