Město Hradec Králové bude dál usilovat o výstavbu lávky přes Labe v lokalitě Aldis. Radnice zrušila třetí tendr, v němž byla podána jedna nabídka, která trojnásobně přesáhla předpokládanou cenu. Novinářům to dnes řekli zástupci radnice. Město počítalo s cenou kolem 48 milionů korun bez DPH, ale nabídka byla 142 milionů korun bez započtení daně.
"Po ukončení hodnocení nabídek komise doporučuje pokračovat v dalším kole zadávacího řízení s časovým odstupem, s případnou variantou stanovení maximální hodnoty veřejné zakázky," řekl novinářům náměstek primátora Jiří Bláha.
Podle něj by si radnice měla nechat zpracovat "reálnou cenovou kalkulaci" ve vztahu k současným cenám a případně zvolit levnější variantu lávky. "Jestliže cenová kalkulace vypoví, že skutečně je realita takto provedené lávky na úrovni 120 až 140 milionů korun, tak bych tu věc odložil a přešel na něco, co má nižší reálnou hodnotu," řekl novinářům Bláha. Dodavatele lávky by chtěl mít v soutěži vybraného do roka.
Lávka by měla propojit lokalitu Aldis, ve které od loňska buduje své regionální sídlo Československá obchodní banka (ČSOB) s centrem města. Radnice stavbu lávky připravuje od roku 2003. Městu kvůli zpoždění hrozí sankce 15,2 milionu korun. Důvodem je to, že ke stavbě lávky se město zavázalo ve smlouvě s ČSOB.
Ze smlouvy vyplývá, že pokud město nestihne lávku postavit do dubna 2020, musí bance vrátit třetinu z 45,6 milionu korun, za které v minulosti bance prodalo pozemky pro stavbu sídla. Město proto jedná s bankou o vyřešení problému, například o posunutí termínu formou dodatku ke smlouvě.
V minulosti měli k projektu lávky výhrady ochránci přírody. Původní projekt počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám