pondělí 26. července 2021 Anna

Vedení Hradce Králové vyhlásilo válku autovrakům

Znečišťují životní prostředí, blokují parkovací místa a působí dost nevzhledně – řeč je o autovracích, které chce vedení města ze svých ulic v nejbližší době odstranit. Magistrát proto apeluje na majitele vraků, aby své vozy v ideálním případě odstranili sami a vyhnuli se tak odtahu.

„Už takhle jsou u nás na sídlišti boje o každé parkovací místo. O to víc mě štve, když parkovací místa zabírají na první pohled nepoužívaná auta, v lepším případě s vyfouknutými koly, v horším případě úplně bez kol,“ rozčiluje se Jan Martínek, který bydlí v Hradci Králové v ulici Milady Horákové. „Vracím se z práce až večer, kdy je najít volné místo k zaparkování téměř nemožné. Ale hlavně že tam má soused zaparkovaný ten svůj vrak, se kterým snad v životě nevyjel,“ zlobí se.

Situaci s autovraky nyní řeší i vedení města. Ale jak uvádí náměstek primátora zodpovědný za oblast správy majetku města Pavel Marek (ANO), není to tak jednoduché.

„Před několika týdny jsme vyhlásili válku autovrakům. Existují auta, která vypadají jako autovrak, ale autovrakem nejsou. Proto, aby se pro nás staly autovrakem, musí prohlásit znalec v oboru toto auto za autovrak. Pak ho můžeme odtáhnout k ekologické likvidaci a věc je vyřízená,“ popisuje Marek nejjednodušší příklad.

Jenže ve městě je také mnoho aut, která sice na první pohled jako autovraky vypadají, jenže jimi zatím z legislativního hlediska nejsou. „Tam my se musíme postarat o odtažení – nejlépe na městské parkoviště, aby nás nestálo nic uložení toho automobilu, a čekat na to, až se najde buď majitel, který se o něj postará, nebo ho znalec uzná za autovrak a budeme ho moci ekologicky zlikvidovat,“ dodává Marek.

Na komunikacích také nemají co dělat auta, která mají registrační značku uloženou v depozitu. „Vyzýváme proto všechny, kteří mají takto uložená auta ve městě, aby se o ně velmi rychle postarali, neboť jim hrozí, že budou auta odtažená,“ apeluje náměstek primátora.

Město má v současnosti vytipováno kolem šedesátky automobilů na odtah. „Z toho dvacet jich odtáhneme v nejbližší době a ten zbytek je na komunikacích nebo pozemcích, které nespadají do naší gesce a my pak musíme komunikovat s gescemi jinými nebo se soukromými vlastníky a snažit se, aby se o ně postarali,“ vysvětluje.

Co je autovrak?

Zatímco v minulosti mohla být jako autovrak označena pouze ta vozidla, která měla velmi poškozenou karoserii nebo jim chyběl motor, od loňského roku je možné jako vrak označit také auto, které má více než půl roku propadlou technickou. Vlastník komunikace pak může takové auto odtáhnout, pokud jeho majitel dva měsíce nereaguje na výzvy o odstranění auta nebo obnovení platnosti technické kontroly.

„Tam dobře komunikujeme s městskou policií, která právě taková auta monitoruje a jakmile všechno proběhne, tak o ně bude postaráno,“ dodává Marek.

Cílem města je zbavit ulice a parkoviště odstavených aut a vraků, které zbytečně překáží. „Vyzývám tím všechny občany, aby se skutečně zamysleli, zda tu autovraky chceme. Pokud nějaký takový vlastní, nemusí z toho mít strach, stačí zvednout telefon a zavolat přímo mě nebo odboru majetku a zjistit, jakým způsobem se o takový autovrak mají postarat,“ říká náměstek.

Likvidace autovraku

Podle zákona patří autovrak do kategorie nebezpečných odpadů kvůli vysokému obsahu nebezpečných až toxických látek. Stará auta tak mohou likvidovat pouze autorizované subjekty, kterých je v České republice téměř 600. Přehled zařízení oprávněných k ekologické likvidaci autovraků je na webu Ministerstva životního prostředí ČR.

„Není to spojené s žádnými velkými náklady, naopak – likvidace autovraku může znamenat i pár tisíc do jejich rozpočtu. Takže myslím, že město můžeme mít čisté a občany to nemusí stát ani korunu,“ říká na závěr Pavel Marek.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pgbsimon/Pixabay, Magistrát HK

Štítky autovrak, Hradec Králové, parkování, auto, vrak, silnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.