Všechna hlavní lyžařská střediska v Krkonoších a Orlických horách začala o víkendu a dnes zasněžovat sjezdovky. Díky teplotám pod bodem mrazu začala výroba technického sněhu ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře u Janských Lázní, v Peci pod Sněžkou, Horní Malé Úpě, v Deštném a v Říčkách v Orlických horách. Kvůli letošnímu suchému počasí je však vody v potocích a řekách výrazně méně než v jiných letech. Vlekaři proto musejí s vodou šetřit a dávat pozor na dodržování úřady vydaných limitů pro čerpání vody.
„Vody je letos méně. Musíme s ní proto nakládat opatrně a vše koordinovat s příslušnými úřady," řekl dnes ředitel Skicentra v Deštném v Orlických horách Petr Prouza. Skicentrum Deštné odebírá vodu na zasněžování z řeky Bělá. V noci na dnešek s ní deštenští vlekaři začali zasněžovat sjezdovku u čtyřsedačkové lanovky. „Kdy by se mohlo začít lyžovat, si netroufáme odhadnout. Cílem je pro nás otevřít na vánoční svátky," řekl Prouza.
SkiResort Černá hora - Pec využívá v areálu na Černé hoře pro zasněžování vodu ze dvou akumulačních nádrží, v Peci pod Sněžkou jsou zdrojem vody místní potoky. „Podmínky pro odběr povrchové vody máme stanoven v rozhodnutích vodoprávních úřadů," uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Dodala, že zahájení letošní lyžařské sezony se bude odvíjet od vývoje teplot a přírodního sněžení. Zatím si SkiResort žádný termín nestanovil.
Právě na Černé hoře začíná sezona v Krkonoších nejdříve, loni to bylo 17. listopadu. Dosavadním rekordem je zahájení lyžování na vrcholu Černé hory již 17. října v roce 2009. „V rámci provozu SkiResortu je standardní zahájení sezony kolem 25. až 27. listopadu nebo první týden v prosinci," uvedla Plchová. Dřívější zahájení provozu se podle ní odehraje v průměru jednou za pět až šest let.
Příchodu mrazivého počasí využil k zahájení zasněžování i Skiareál Špindlerův Mlýn, který vodu na zasněžování čerpá z Labe a částečně z přehrady Labská. Zahájení sezony Špindlerovští naplánovali na 8. prosince.
Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného je nyní vody v potocích a řekách málo a do jara se situace nezlepší. Vlekaři tak musejí s vodou šetřit a dodržovat limity pro čerpání vody. Ty jsou vodoprávními úřady stanoveny tak, aby byl stále udržen průtok umožňující zachování života ve vodním toku. Plošný ani jiný zákaz čerpání vody v Krkonoších podle Drahného vydán nebyl. Ani se neměnily v minulosti stanovené limity pro čerpání vody.
V minulosti v hradeckém kraji limity pro čerpání vody nedodržel například tehdejší provozovatel krkonošského areálu ve Velké Úpě. Firma v lednu a prosinci 2014 při zasněžování odebrala z řeky Úpy více vody, než měla povolené. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) jí za to uložila pokutu 155 170 korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.