pondělí 26. července 2021 Anna

Správa KRNAP udělila ceny za rozvoj Krkonoš. Ocenila například firmu vyrábějící vánoční ozdoby

Cenu ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) za rok 2020 za přínos pro rozvoj Krkonoš získalo šest lidí a firma vyrábějící tradiční skleněné ozdoby. Správa KRNAP ocenění udělovala pojedenácté.

Oceněni byli hospodář David Mlejnek, horolezec Jan Červinka, kartograf a vydavatel map Jiří Rohlík, lesník Karel Hroch a bývalý člen Horské služby Krkonoše Vladimír Paudera. In memoriam ocenění získal obnovitel drobných sakrálních staveb Jiří Daněk.

Cenu získala také rodinná sklářská firma Rautis z Poniklé na Semilsku, která je výrobcem tradičních vánočních ozdob z foukaných skleněných perel. Firma Rautis je dnes jejich jediným výrobcem na světě. Loni byla výroba ozdob zapsána na prestižní seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Výbor Ceny ředitele Správy KRNAP letos vybíral ze tří desítek návrhů, nominace poslala veřejnost.

Laureáti nebo jejich zástupci převzali od ředitele Správy KRNAP ceny v podobě Krakonoše, které vyrobil jako drátěné plastiky technikou smyček Ladislav Šlechta z Harrachova. Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který musí být pro potřeby pletení tvárný a měkký. Výroba jednoho Krakonoše trvá přes 30 hodin.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto KRNAP

Štítky ČR, správa, rezervace, ocenění, Krkonoše

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.