Plicní lékaři v Královéhradeckém kraji vyzývají kuřáky, aby si v rámci programu časného záchytu rakoviny plic, nechali preventivně zkontrolovat svůj dýchací orgán. Týká se to lidí mezi pětapadesátým a čtyřiasedmdesátým rokem. K vyšetření vybízejí u příležitosti Světového dne rakoviny plic, který připadá na 1. srpna.
Preventivní kontrola se týká lidí mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří po dobu dvaceti let přibližně dvacet cigaret denně. Případně těch, kteří kouří deset let okolo čtyřiceti cigaret za den. V drtivé většině případů se totiž nádor plic podaří objevit ve fázi, když už ho nelze operativně odstranit.
„Pokud k nám do ambulance přichází pacient již s potížemi, jako je dušnost, kašel, vykašlávání krve, bolesti na hrudi nebo hubnutí při normálním stravování, a na rentgenu plic zjistíme, že příčinou těchto potíží je plicní nádor, pak je většinou nemoc ve stadiu, kdy jej nedokážeme vyléčit. Proto je nutné rizikové pacienty vyšetřit včas a zachytit nádor ve fázi, kdy jej vyléčit lze, tedy vyoperovat,“ říká Zuzana Antušová z plicní ambulance Next Clinics v Hradci Králové.
Zároveň také dodává, že se ve spolupráci s praktickými lékaři snaží motivovat k preventivnímu plicnímu vyšetření co nejvíce pacientů z rizikové populace. Tedy kuřáky a bývalé kuřáky. Cílem je včas diagnostikovat rakovinu, a tím umožnit i její účinnou léčbu.
Samotná prohlídka je podle lékařky Antušové naprosto bezbolestná. Pacient absolvuje rentgen a spirometrické vyšetření, poté obdrží žádanku na nízkodávkové CT. Na to už musí přijít na akreditované radiologické pracoviště v hradecké fakultní nemocnici.
„Pokud vyšetření na CT nic neodhalí, naplánujeme další kontrolu za rok, případně pokud není průkazné, tak za tři až šest měsíců. V případě, že rakovinu vyšetření odhalí, předáváme pacienta do rukou onkologů k další léčbě,“ říká Antušová.
V České republice onemocní každým rokem téměř šest a půl tisíce lidí. Přibližně pět tisíc čtyři sta lidí zemře na karcinom plic. „Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu z těch, u nichž se objeví. Zákeřnost nemoci spočívá v jejím ‚tichém‘ postupu, nebolí a lidé s už jasnými příznaky k nám přicházejí pozdě. V 85 % případů již nelze nádor operativně odstranit. Osm z deseti nemocných tak umírá zbytečně,“ vysvětluje předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková.
Podle dat z roku 2018, je Královéhradecký kraj co do výskytu rakoviny plic v České republice průměrný. Odborníci proto vidí velký prostor pro zlepšení. „Cílem programu včasného záchytu je objevit nádor ve fázi, kdy je ještě operovatelný a můžeme jej zcela odstranit. Takových je v současnosti asi patnáct procent, doufáme však, že by se toto číslo díky programu mohlo zvednout až na padesát procent,“ říká Marcela Koudelková z Národního screeningového centra ÚZIS ČR. To koordinuje celý program a spolupráci praktických lékařů, pneumologů a radiologů.
„Zatím pozorujeme značnou ochotu pacientů zapojit se do programu. A i když přijdou z vyšetření s negativním výsledkem, snažíme se je odradit od dalšího kouření. To už je pro řadu z nich výrazně složitější,“ říká předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů ČPFS Ivana Čierná Peterová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.