Radnice v Jičíně hodlá do podzimu předělat část budovy bývalé banky pro potřeby základní školy s alternativní Montessori výukou. Nákladem 3,2 milionu korun by stavbaři měli druhé nadzemní podlaží budovy předělat z kanceláří na dvě třídy, sociální a další zázemí školy.
Škola s Montessori výukou začala v šestnáctitisícovém Jičíně fungovat loni 1. září a nyní má v jedné třídě 11 dětí. Organizačně spadá pod městskou Základní školu 17. listopadu. Výuka se zatím odehrává v učebně, kterou město nechalo v ZŠ 17. listopadu vybudovat z bývalého bytu školníka. Až Montessori škola třídu opustí, využije ji základní škola.
"Zájem o školu s Montessori výukou v Jičíně je. Předpokládáme, že zájem bude narůstat. Chceme nabízet různé možnosti vzdělávání," řekl místostarosta Petr Hamáček. I proto kapacita chystaného sociálního zázemí v budově bývalé banky pro Montessori školu bude až pro 120 dětí. Město předpokládá, že v budoucnu by v budově mohly vzniknout další třídy.
Bankovní budovu, která leží u autobusového nádraží, město od Komerční banky koupilo v roce 2008. Banka v části zůstala v pronájmu se svou pobočkou. Pro školu město využije kancelářské patro, které banka již dříve opustila a nyní je prázdné. Stavbaři dají patru nové dispozice, nenosné příčky vybourají, nové otvory udělají pro dveře. Počítá se s obnovou topení, elektroinstalace a dalších rozvodů.
Montessori pedagogika vychází ze zkušeností italské psycholožky Marie Montessoriové, která žila v letech 1870 až 1952. Pedagogové nechávají dětem volnost při výběru aktivit i tempa učení. Děti využívají při učení všech svých smyslů, a to prostřednictvím speciálních pomůcek. Učitel je pro děti pouze průvodcem, informace jim nepředává, jak je v klasických školách zvykem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.