sobota 15. května 2021 Žofie

Čtvrtina lidí se podle průzkumu bojí, že přijde o práci a nebude mít na splátky. Nejvíce volných pozic je u ostrahy

Přes rok trvající pandemie covid-19 má mimo jiné velký dopad na obavy o ztrátu zaměstnání. Zároveň také roste zájem Čechů o pracovní pozice, na které se před vypuknutím pandemie hlásili pouze uchazeči z východních zemí. Nejvíce volných pracovních pozic je v oblasti ostrahy.

Podle ankety pracovního portálu Profesia.cz se 22 procent lidí bojí, že přijdou o práci a nebudou schopni platit nezbytné životní náklady a splátky. Společně s obavami ohledně ztráty příjmů roste také zájem o pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání. V lednu vzrostl zájem o toto pojištění meziročně o 71 procent, v únoru dokonce o 75 procent, ukázala data BNP Paribas Cardif.

„Mnoho zaměstnavatelů, které postihl pokles zakázek v souvislosti s covid-19, se v loňském roce ještě snažilo situaci ustát. Například optimalizovali chod firmy bez propouštění. Tomu se ale při pokračujícím omezení ekonomiky letos velká část z nich nevyhne. Mnoho zaměstnanců tak o svoji práci přijde a zdaleka ne každý najde obratem odpovídající pracovní pozici a ohodnocení u jiného zaměstnavatele,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Lidé si proto více pojišťují riziko ztráty zaměstnání u svých klíčových úvěrů, jako jsou hypotéky nebo spotřebitelské úvěry. „Data BNP Paribas Cardif ukazují, že došlo k meziročnímu nárůstu pojišťovaných úvěrů pro případ ztráty zaměstnání o téměř tři čtvrtiny, a to jak u hypoték, tak i u spotřebitelských úvěrů,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif. „Celkově sledujeme růst zájmu o pojištění schopnosti splácet a v současné situaci je tento zájem ještě zvýšen obavou ze ztráty zaměstnání a stabilního příjmu,“ dodává.

Průzkumy také ukazují, že zaměstnanci si stálého místa váží, což do určité míry nahrává zaměstnavatelům. Lidé jsou ochotnější dojíždět nebo se rekvalifikovat, případně dokonce začít v novém oboru. „Z některých firem máme zprávy o tom, že se na juniorní místa hlásí zkušení uchazeči, takže můžeme očekávat, že se nástup absolventů do pracovního procesu ztíží,“ říká Michal Novák.

„Současná situace výrazně obměnila strukturu zájemců o pracovní pozice. Nejvíce volných pozic máme v oblasti ostrahy, kde se nám nyní hlásí přibližně třikrát více zájemců než před covidem. Dokonce dochází k tomu, že zájemci o práci sami kontaktují naše personální oddělení či obecný kontaktní e-mail na našem webu s dotazem, zda nenabízíme volná místa, o která by se mohli ucházet. Podobně je to také v oblasti úklidových služeb, kam se dříve hlásilo minimum uchazečů s českou národností, nyní jich je 90 procent české národnosti,“ popisuje Radoslav Kavulič, HR ředitel společnosti SSI Group.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ASPEN

Štítky zaměstnání, práce, covid-19, peníze, pojištění, splátky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.