čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Dobrovolníci zítra uklidí Česko. Takový nepořádek jako letos jsme ještě nezažili, upozorňují organizátoři

Zítřek je hlavním jarním úklidovým dnem akce Ukliďme Česko. Kvůli probíhající pandemii koronaviru bude akce probíhat bezkontaktně. Organizátoři uvádějí, že s takovým nepořádkem jako letos, se v minulých letech ještě nesetkali.

Ukliďme Česko je dobrovolnická akce, která probíhá na celém území republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Uklízet se bude i na východě Čech, například ve Svobodných Dvorech, v Hradci Králové mezi Labem a Orlicí, ve Vysoké nad Labem, v Jičíně, v Libli na Rychnovsku nebo v Bohuslavicích na Náchodsku.

„V zimě kolem hvězdárny běhalo i 150 běžkařů denně. Nyní kolem nás proudí koronaturisté ve velkém a ne každý si po sobě uklízí,“ uvádí jeden z místních organizátorů úklidu, Hvězdárna Jičín. Tady například úklid proběhne individuálně. „Pytle a rukavice si můžete vyzvednout kdykoliv mezi osmou a desátou hodinou u nás v hvězdárně, kde bude zřízen samoobslužný "pytlomat",“ píše na svém webu hvězdárna. Lidé mohou nechat plné pytle podél silnice, odkud je pak odvezou Technické služby města Jičín.

Takzvaných pytlomatů, tedy míst, kde si lidé mohou vyzvednout pytle na odpad, je po republice více než tisícovka a díky nim může úklid probíhat bezkontaktně.

Spolek Ukliďme Česko, celorepublikový organizátor akce, upozorňuje, že znechucení a otrávení lidé současnou epidemiologickou situací se začínají chovat stylem „po nás potopa“. „Můžeme to pozorovat přímo v našem okolí, neboť takový nepořádek jako nyní, jsme za sedm roků, co se věnujeme uklízení Česka, nezaznamenali. Rouška sem, rouška tam,“ říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Organizátoři ale také zdůrazňují, že cílem akce Ukliďme Česko není jen donekonečna uklízet odpad po druhých, ale především vzniku nepořádku předcházet. „Proto jsme v loňském roce spustili aplikaci www.KAMsNIM.cz, která každému poradí, kam může ve svém okolí odevzdat běžný či vytříděný odpad, prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektro, baterie, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné. Nabízí však také místa, kam odevzdat použitelné oblečení, nábytek, hračky, sportovní vybavení nebo přebytečné potraviny, které pomohou potřebným. A také řadu míst, kde od vás rádi převezmou kartonové krabice od e-shopových zásilek, znovupoužitelné nákupní tašky, či opakovaně použitelné krabičky na jídlo a nápojové kelímky,“ uvádí Radek Janoušek ze Spolku Ukliďme Česko. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ukliďme Česko

Štítky úklid, dobrovolníci, nepořádek, Ukliďme Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.