Už dva roky jsou Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou mimo provoz, nyní je získalo Policejní prezidium ČR. Areál bud včetně přilehlých pozemků, vybavení a lyžařských vleků předal policii Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
Pro Národní pedagogický institut České republiky, který boudy dosud spravoval, šlo o nepotřebný majetek. Úřad převedl část pozemků Krkonošskému národnímu parku. „Hodnota předávaného majetku přesahuje 155 milionů korun. Policejní prezidium využije areál Richterových bud jako školicí středisko pro příslušníky bezpečnostních sborů," uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.
Richtrova bouda byla postavena před rokem 1911. Stát ji v letech 2000 až 2008 rekonstruoval. Červená bouda byla postavena o několik let později, psal se rok 1934. Vyrostla na místě původního domu a stavebně byla upravena v letech 1999 až 2000.
V Richtrově boudě je k dispozici 77 lůžek a dále kuchyně, jídelna, školicí místnosti, sauna, lyžárna nebo restaurace. Červená bouda má kapacitu 29 lůžek. Součástí areálu je víceúčelové hřiště, garáž a tři lyžařské vleky.
Před uzavřením fungovaly Richtrovy boudy především jako školicí a rekreační středisko pro pedagogické pracovníky, pro školy v přírodě, lyžařské kurzy a výjezdní zasedání. Teď jsou uzavřeny, správce v nich zajišťuje běžnou údržbu.
První zmínka o Richtrových boudách pochází z 80. let 18. století. Nejdřív se jednalo o letní boudy, kam horalé vyháněli stáda. Původní chalupu nahradila bouda před první světovou válkou. V 18 pokojích měla 50 lůžek. V roce 1938 objekt vyhořel a za války byl obnoven. Boudu získala v roce 1946 Obchodní akademie Dr. Beneše z Prahy a v roce 1950 se stala majetkem tehdejšího Ministerstva školství, věd a umění.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.