pátek 15. listopadu 2019 Leopold

Hradec a Pardubice si mohou mnout ruce. Od EU dostaly už tři miliardy korun

Evropský dotační program ITI hradecko-pardubické aglomerace zatím podpořil 152 projektů celkem třemi miliardami korun. Subjekty v aglomeraci mají v období 2014 až 2020 získat zhruba 3,7 miliardy korun. Zbylých 700 milionů korun by mělo být rozděleno v roce 2020. Příjemci dotací musejí své projekty dokončit nejpozději v roce 2023. Na konferenci k průběhu programu ITI to dnes řekl

"Zcela hotových je 39 projektů, které dostaly dotaci 483 milionů korun," řekl manažer programu Miroslav Janovský. Například Přelouč postavila terminál u vlakového nádraží, vznikly dvě trolejové trati v Pardubicích, hradecký a pardubický dopravní podnik koupily nové trolejbusy. Hradec Králové nedávno dokončil stomilionovou rekonstrukci Muzea východních Čech.

Nejdražším projektem ITI je modernizace úpravny vody v Hrobicích na Pardubicku za 637 milionů korun. Úpravna po dokončení bude dodávat vodu více než 87.000 obyvatelům v aglomeraci. Významných 200 milionů korun půjde na krajský projekt přestavby Gayerových kasáren v Hradci Králové pro potřeby muzea.

Janovský upozornil, že hlavním příjemcem dotací nejsou města Hradec Králové a Pardubice. Hradec Králové zatím získal dotace za 221 milionů korun a Pardubice za 364 milionů korun. "Mezi neúspěšnější žadatele patří univerzity s částkou 357 milionů korun a Pardubický a Královéhradecký kraj, které dohromady získaly 680 milionů korun. Firmy zatím získaly půl miliardy korun," řekl Janovský.

Řídicí výbor ITI hradecko-pardubické aglomerace již pracuje na přípravě dalšího dotačního období v letech 2021 až 2027. "Revize strategie ITI je již hotová. Ke stávajícím šesti dotačním oblastem nově přibude sociální oblast, která bude reagovat na stárnutí populace v aglomeraci," řekl Janovský. Upraveno bude i území oblasti s nárokem na dotace z ITI.

Objem dotačních peněz v programovém období 2021 až 2027 by mohl být podle Janovského na úrovni nynějšího období. Jasno o tom bude v roce 2020.

Autoři | Foto www.ic-hk.cz

Štítky ČR, EU, hospodářství, správa, dotace, Královéhradecký, Pardubický

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.