pondělí 1. června 2020 Laura

Nový domov pro seniory v Opočně nabídne 48 lůžek

Nový domov pro seniory s kapacitou 48 lůžek v areálu bývalé nemocnice v Opočně na Rychnovsku má být hotov v roce 2021. Královéhradecký kraj uzavře smlouvu o spolupráci s městy Opočno a Dobruška, která budou zařízení provozovat. Od jara je budova chirurgie a porodnice, ze které domov vznikne, ve vlastnictví kraje. Novinářům to dnes sdělili zástupci hejtmanství. Smlouvu musí schválit ještě zastupitelstva Královéhradeckého kraje a obou měst.

Náklady na rekonstrukci budovy kraj odhaduje téměř na 69 milionů korun včetně DPH. Peníze půjdou z krajského rozpočtu. Na provoz sociálních služeb v opočenském zařízení bude kraj přispívat, v roce 2020 navíc poskytne 2,8 milionu korun na vybavení budovy. Město Dobruška dá obdobnou částku.

"Na přelomu příštího roku města Opočno a Dobruška založí společně zapsaný ústav, kterému bude objekt po dokončení stavby přenechán do užívání. Přestavbou dáme nový smysl dlouho nevyužívaným prostorám a pro obyvatele Opočenska a Dobrušska to bude znamenat navýšení kapacity pobytových služeb o více jak čtyři desítky lůžek," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

V první polovině září by měl kraj mít dokumentaci ke stavebnímu povolení a koncem roku prováděcí dokumentaci. "Otevření nového domova předpokládáme v roce 2021," řekl radní pro investice Václav Řehoř.

Kapacita by měla růst celoplošně 

Pro obyvatele Rychnovska to bude znamenat zvýšení kapacity pobytových služeb o více než tři desítky lůžek. Pokoje v novém zařízení budou většinou jednolůžkové se samostatným sociálním zařízením. Část lůžek bude pro pacienty s nejtěžším stadiem Alzheimerovy nemoci.

"V bývalé budově chirurgie a porodnice plánujeme nový domov pro seniory s kapacitou 48 lůžek. Podařilo se nám ještě navýšit kapacity z původních 34 lůžek, jelikož využijeme půdní prostor tak, že přistavíme další patro," uvedl náměstek hejtmana pro sociální oblast Vladimír Derner.

Kapacita domovů pro seniory v Královéhradeckém kraji je v současnosti asi 2500 míst, do roku 2024 se má zvýšit téměř o 800 lůžek. Spadá to do koncepce kraje, podle které je kvůli stárnutí populace zvyšování kapacit domovů pro seniory nezbytné.

 

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, správa, sociální, demografie, Opočno, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.