Až 147 kilometrů nových cyklostezek v Královéhradeckem kraji by mohl přinést česko-polský projekt INTERREG V-A Polsko – Česká republika. Projekt vznikl za účelem rozvoje území česko-polského pohraničí v oblasti turistiky a navrhuje koncepci pro cyklistické propojení přeshraničních sítí.
Devět partnerů z České republiky a Polskav rámci programu INTERREG V-A Polsko – Česká republika vyznačilo 1 300 kilometrů nových dálkových cyklotras v česko-polském příhraničí. Návrh tras posloužil jako základ koncepce pro cyklistické propojení přeshraničních sítí. Celkové náklady na realizaci projektu se vyšplhaly v přepočtu k 18 milionům korun.
„Celkově se jedná přibližně o 720 kilometrů nových cyklotras na české straně a 580 kilometrů na straně polské. Pro Královéhradecký kraj tento projekt znamená možnost vybudovat konkrétně až 147 kilometrů dalších cyklotras. Odhadované náklady na jejich realizaci jsou v přepočtu téměř půl miliardy korun,“ okomentoval výsledky projektu radní Pavel Hečko pro oblast regionálního rozvoje s tím, že vybudování nových cyklotras by pokryly z části krajské a státní dotace.
Projekt vznikl za účelem rozvoje území česko-polského pohraničí v oblasti turistiky. Partneři z řad krajů a obecních samospráv zmapovali současný stav na území a vytvořili návrhy vytvoření cykloturistické infrastruktury s přeshraniční propojením. Nový návrh posloužil jako základ pro takzvanou „Koncepci dálkové cyklistické trasy se sítí přeshraničních cyklistických propojení“.
Královéhradecký kraj projekt koordinoval s krajskou strategií v oblasti cyklo, in-line a bike produktů. Za zmínku stojí potencionální úsek Labské stezky z Kuksu do Vrchlabí a cyklotrasa z Potštejna do Hradce Králové. Z propojovacích tras s návazností na Polsko se jedná především o Kladskou stezku vedoucí z Jaroměře přes Českou Skalici do Náchoda a dále část příhraniční cyklotrasy propojující obce Machov, Polici nad Metují, Teplice nad Metují a obec Libná.
„Tvorbu nových cyklotras musíme vnímat nejen z pohledu přínosu pro turistický ruch, pro přiblížení krás našich kulturních památek a přírodního bohatství, ale také jako zásadní přínos pro zaměstnanost v různých částech Královéhradeckého kraje, pro které je turistický ruch významným zdrojem obživy,“ vyzvihl důležitost projektu hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.