Česko se dnes mezi 20:30 a 21:30 podesáté zapojí do celosvětové akce Hodina Země za ochranu klimatu. Zhasnutím světel v bytech, ve firmách nebo reflektorů nasvěcujících památky mohou lidé a samosprávy upozornit na to, jak spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí. Letos se v Česku plánuje akce zúčastnit více než 150 měst a obcí. Koordinuje ji Ekologický institut Veronica.
Světla zhasnou například na hradě Špilberk v Brně, v Alžbětiných lázních a v chrámu svaté Máří Magdalény v Karlových Varech nebo v kostele svatého Václava a centru v Mníšku pod Brdy. V Praze zhasne osvětlení Vyšehradu, Vítkova a Petřína.
„Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, kanceláří i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet," uvedla ředitelka institutu Veronica Yvonna Gaillyová.
Někteří z účastníků si dali také klimatický závazek. Frýdek-Místek hodlá snížit energetickou náročnost budov, podpořit centrální zásobování teplem a také výměnu topných systémů v domácnostech za nízkoemisní či bezemisní. Prostějov chce více fotovoltaických panelů na budovách a zlepšit využití dešťové vody pro různé účely. Blatno na Chomutovsku bude více třídit odpad, podporovat finančně i nadále výměnu kotlů za ekologicky šetrné typy a dotovat čističky odpadních vod.
„Věříme, že letošní Hodina Země nebude pouze symbolickým aktem, ale budou za ní stát skutečné závazky, které přihlášené obce i jednotlivci splní," dodala Gaillyová.
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce založená Světovým fondem na ochranu přírody. Prvním, kdo chtěl netradičním způsobem upozornit na změnu klimatu, byla australská opera v Sydney v roce 2007. Postupně se vždy poslední sobotu v březnu zapojovala další města po celém světě.
Česko se účastní od roku 2010. Do loňského happeningu se zapojilo přes sto měst, obcí, památek a dalších subjektů. Na celém světě se zúčastnilo 187 zemí, zhaslo 3 tisíce památek a připojily se miliony jednotlivců a organizací.