Počasí dnes8 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

LÉKÁRNÍCI RADÍ: Na zažívání aktivní uhlí, na kocovinu ne paracetamol

Na zažívání potrápené nestřídmou konzumací vánočních dobrot radí lékárníci živočišné uhlí a léky na pálení žáhy. Jako prevenci doporučují každodenní pohyb. Při kocovině z alkoholu varují před léky na bolest s paracetamolem, mohou mít nežádoucí účinky jako zvracení či zimnice. Bolesti hlavy zabrání dostatek vody před spaním. V tiskové zprávě o tom informovala Česká lékárnická komora (ČLnK).

„V případě trávicích potíží je vhodné mít v první řadě k dispozici živočišné neboli aktivní uhlí. Proti nadýmání poslouží simetikon, pokud je spojeno s těžkým trávením, mohou pomoci trávicí enzymy," uvedl viceprezident komory Aleš Krebs. Doporučuje především prevenci - střídmost a každý den trochu pohybu, alespoň procházku.

O svátcích se podle něj častěji objevují také potíže se žlučníkem, na které lze využít kapky se směsí bylinných výtažků nebo tobolky s obsahem fenipentolu. Časté bývá také pálení žáhy po konzumaci některých jídel. Způsobují ho žaludeční šťávy, které se vracejí zpět do jícnu. Předcházet se mu dá vynecháním kořeněných a smažených jídel, kávy či alkoholu a zařazením do jídelníčku více ovoce a zeleniny. V lékárnách jsou volně dostupné léky, které obtíže zmírňují. Neléčené dlouhodobé pálení žáhy může způsobit až vznik žaludečního vředu a zvýšit riziko zhoubného nádoru jícnu.

V případě nadměrné konzumace alkoholu radí lékárníci předcházet ranní kocovině už večer. Bolest hlavy je způsobená dehydratací, proto je třeba pít zejména vodu už večer před ulehnutím. Další "léčbou" je dostatečný spánek.

Odborníci varují zejména před užíváním léků na bolest s paracetamolem, jako jsou paralen, panadol, coldrex či valetol. V kombinaci s alkoholem mají nežádoucí účinky, jako je zimnice, horečka, únava, zvracení či otoky kloubů. Požití většího množství, například více než osmi tablet paralenu za den, může být toxické pro játra.

Loni vypil každý Čech v průměru 11,7 litru čistého alkoholu. Rizikové pití, při němž hrozí zdravotní následky a závislost, je charakterizováno více než třemi velkými dvanáctistupňovými pivy, čtyřmi deci vína nebo třemi panáky za den, už žen dvoutřetinovými hodnotami. Mezi užíváním alkoholu by pak měla podle odborníků být dvou či třídenní pauza. Chronická konzumace alkoholu zhoršuje krevní tlak, vede k obezitě a vyššímu riziku nádorů. Je také častou příčinnou nehod a sebevražd.

Jedno velké pivo se u 85kilogramového muže odbourává z organismu dvě a čtvrt hodiny, u 60kilogramové ženy přibližně tři a tři čtvrtě hodiny. Sklenice vína se odbourává téměř dvě a půl hodiny u muže a přes čtyři hodiny u ženy. Malý panák tvrdého alkoholu se bude odbourávat tři a čtvrt hodiny, respektive tři a tři čtvrtě hodiny u ženy.

Volnější režim podle lékárníků vede častěji nejen k dietním chybám, ale také k vynechání léků. „Během vánočních svátků se někteří pacienti častěji dopouštějí chyb v užívání předepsané medikace. Protože mají narušený standardní denní režim, občas na užití léku zcela zapomenou, nebo jej užijí později a s nevhodnou stravou," řekl prezident komory Lubomír Chudoba.

Pacienti by si také měli zkontrolovat, jestli mají dost léků na celé svátky, protože letos na ně připadá více dní, kdy bude většina lékáren zavřených. Lékárníci doporučují si užívání léků naplánovat například pomocí týdenního dávkovače nebo upomínky v telefonu. Zapomenout by na ně pacienti neměli ani před cestou na zimní dovolenou.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky lékárna, oslavy, Vánoce, Silvestr, kocovina, uhlí, alkohol, pálení žáhy, Lubomír Chudoba

LÉKÁRNÍCI RADÍ: Na zažívání aktivní uhlí, na kocovinu ne paracetamol  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.