Út 25. 8. 2026Radim
Zprávy

Podnikatelům a části lidí v Jičíně stoupne daň z nemovitostí. Přijdou o úlevu

ČTK1 minuta čtení24. 4. 2024, 17:55
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: město Jičín

Podnikatelům a části lidí v šestnáctitisícovém Jičíně od roku 2025 stoupne daň z nemovitostí. Přijdou o dosavadní úlevu stanovenou městskou vyhláškou, kterou novela zákona o dani z nemovitých věcí platná od 1. ledna 2025 již nepřipouští. Pro poplatníky to bude například u rodinného domu nebo bytu znamenat zvýšení daně z nemovitostí o stokoruny.

U staveb pro podnikání, pro rodinnou rekreaci a u samostatných garáží je dosud v Jičíně sazba daně snížená o 25 procent. U nemovitostí v okrajových čtvrtích, například Hubálov, Popovice, Robousy či Moravčice, je sazba rozhodnutím města snížená na polovinu. To již od roku 2025 možné nebude a pro nemovitosti v Jičíně bude bez výjimky platit koeficient daný zákonem.

Aby město vyhovělo zákonu, zruší obecně závaznou vyhlášku z roku 2021, která nižší koeficienty pro výpočet daně zavedla. Rozhodnout by o tom měli zastupitelé 29. dubna.

Daň z nemovitostí je příjmem obcí a měst. Loni Jičín na dani z nemovitosti získal 14,2 milionu korun. Pro letošní rok by mělo město z daně z nemovitosti získat asi 23,6 milionu korun. Zvýšený příjem vyplývá z vládního konsolidačního balíčku, který daň z nemovitostí zvedl v průměru o 1,8 násobek.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Generátory místo sítě. Hradecká nemocnice zvládla šest hodin bez prouduHradecko

Generátory místo sítě. Hradecká nemocnice zvládla šest hodin bez proudu

Fakultní nemocnice Hradec Králové se na šest hodin obešla bez hlavního přívodu elektrické energie. Nešlo ale o nečekaný výpadek. Kvůli plánované opravě a výměně trafostanice převzaly část napájení dvě výkonné mobilní elektrocentrály. Na místě je zajišťovali hasiči.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněSpolečnost

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook