Také toto pondělí si na Hradecké Drbně můžete přečíst několik nápadů na výlety pro rodiny s dětmi. Dnes vás vezmeme do okolí města Litomyšl. Navštívit můžete zámek Nové Hrady známé jako české Versailles, pískovcové skály Toulovcovy Maštale nebo samotnou Litomyšl.
Zámek Nové Hrady u Litomyšle je jednou z mála rokokových památek v Česku. Často bývá zámek nazýván jako české Versailles. Kromě samotného zámku je v rozsáhlém areálu několik rozmanitých typů zahrad – souměrná francouzská zahrada, která se rozprostírá na třech výškových úrovních, italská zahrada s fontánami, vodní kaskádou a rokokovými plastikami z pískovce, nebo zeleninová zahrada sloužící pro potřeby zámecké kuchyně.
V areálu najdete také dvě rozária s více než osmi set růžemi, jezírko s pergolou, labyrint, zelené divadlo pro 150 diváků nebo anglický park s křížovou cestou. V blízkosti zámku je také farma s dřevěnou vyhlídkou, muzeum motokol, mopedů a kol s pomocným motorem nebo galerie anglických klobouků.
Počítejte však s tím, že vstup do celého areálu, tedy i do zahrad, je zpoplatněn. Jednotné vstupné stojí osmdesát korun.
Občerstvit se můžete v zámecké restauraci nebo v kavárně s domácími moučníky.
„V rámci prohlídky stálé zámecké expozice uvidíte výjimečnou výstavu Umění nábytku v proměnách staletí a nahlédnete do soukromých prostor majitelů,“ uvádí oficiální web zámku. Součástí expozice je i výstava Umění nábytku v proměnách staletí. Prohlídka trvá zhruba 45 minut.
Na rozmezí okresů Chrudim a Svitavy se nachází úkryt rytíře Toulovce – přírodní rezervace s pískovcovými skalními útvary, které vytváří skryté skalní městečko. To je protkáno systémem chodeb, jeskyní a děr. Maštale jsou navíc volně přístupné, neplatíte tedy žádné vstupné.
„Vysvětlení podivného jména najdeme v pověstech: podle nich zde měl svůj tajný úkryt loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec z tvrze v Jarošově,“ vysvětluje agentura CzechTourism na webu Kudy z nudy.
V okolí je také rozsáhlá síť cyklostezek nebo Toulovcova rozhledna.
Renesanční zámek je od roku 1999 zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek je považovaný za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb střední Evropy. Na výběr jsou dvě prohlídkové trasy zámkem – základní okruh zámek za Valdštejnů a výběrový okruh zámek za Thurn Taxisů.
V základním okruhu jsou k vidění reprezentační prostory, ložnice, kávová kuchyně s bydlením komorné, přípravna jídel a především autentické domácí divadlo Valdštejnů-Vartenberků.
Výběrový okruh zahrnuje apartmá pro hosty, které připomene pobyt samotného císaře Františka Josefa I. v září 1889 spolu s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este. „Matka majitele zámku princezna Helena Bavorská (Nené) se měla stát císařovou manželkou. V rakouském Bad Ischlu si však panovník vybral za nevěstu její mladší sestru Alžbětu (Sissi), a tak se Helena stala aspoň císařovou švagrovou,“ uvádí agentura CzechTourism.
Za vidění stojí také historické centrum města, rodný byt skladatele Bedřicha Smetany v prostorách zámeckého pivovaru, klášterní zahrada nebo Portmoneum – Museum Josefa Váchala.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.