pondělí 26. září 2022 Andrea

Kam o prázdninách s dětmi na výlet? Do Země Keltů nebo na minihrad

I toto pondělí si na Hradecké Drbně můžete přečíst několik nápadů na místa, kam vzít děti o prázdninách. Dnes vás vezmeme do Chrudimska. Navštivte s námi Zemi Keltů nebo zámek Slatiňany, který nabízí i nebývalé vyžití pro děti.

Keltský skanzen Nasavrky

V Zemi Keltů se vrátíte v čase zpět do mladší doby železné. Jde o jediný skanzen svého druhu ve střední Evropě, který takto věrně zachycuje podobu keltského města. Kromě obytných domů jsou tu k vidění i hospodářské objekty nebo řemeslné dílny. Skanzen se zároveň stále rozrůstá. Vzhled staveb včetně rozmístění je založený na soudobých archeologických poznatcích. 

„Konstrukce obytných budov vycházejí z nálezových situací v Čechách. Menší, především hospodářské, objekty jsou navrženy s ohledem na technologické možnosti našich předků a dle znalostí typově srovnatelných staveb,“ uvádí skanzen na svém webu.

Země Keltů se nachází na okraji Nasavrk, při výjezdu směrem na obec Kameničky.

Zámek Slatiňany

Kromě zámku tu můžete obdivovat i hřebčín, rozlehlý anglický park nebo oboru s jeleny. Vaše ratolesti určitě ocení obnovené dětské hospodářství, kde se knížecí děti učily starat o zvířata nebo tu stanovaly či si hrály na indiány. V zámecké zahradě je zase nejen pro děti připravena hra s názvem Pozdravy z cest, během které poznáte členy zámecké rodiny a vyzkoušíte si své zeměpisné znalosti.

Samotná zámecká expozice nabízí příběhy ze života knížecího rodinného domu. V rámci prohlídky uvidíte nejenom zámecké pokoje, ale i zázemí zámku jako například kuchyni, umývárnu nádobí nebo kotelnu. Z vyhlídkového ochozu zámecké věže jsou k vidění Orlické hory a za příznivého počasí i Krkonoše.  

Ovšem pozor, zámek nemá vlastní parkoviště, je potřeba využít parkoviště městské, ze kterého k zámku vede stoupající stezka.

Kočičí hrádek

V jihozápadní části zámeckého lesoparku ve Slatiňanech najdete miniaturu hradu, takzvaný Kočičí hrádek, oblíbený hlavně u dětí. Miniaturu hradu nechala pro zámecké děti postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

„K hrádku se dostanete, když projdete zámeckým parkem k dřevěné brance a pokračujete po asfaltové silnici vzhůru až dojdete k lesu. Tam odbočíte vpravo a budete pokračovat po cestě k nově opravenému stavení Švýcárny. A tam vás už ukazatel nasměruje lesní pěšinou k danému místu,“ informuje Agentura CzechTourism.

Mlýn Skály

Na okraji Slatiňan v okolí pískovcových skal je mlýn z 16. století – Skály. Počátkem minulého století se mlýn pyšnil nejmodernějšími turbínami své doby. Za jeden den dokázal semlít až 25 tun pšenic nebo žita.

„Dnes jsou stroje zakonzervované a pracuje jen vodní elektrárna. V případě nutnosti by ale bylo možné turbíny a mlecí stroje znovu zprovoznit a mouku by tento mlýn dokázal umlít i v případě plného výpadku elektřiny, je totiž jako jeden z mála českých mlýnů plně na vodní pohon,“ informuje agentura CzechTourism. V areálu mlýna je možné se ubytovat, v blízkém rybníce se projet na lodičkách nebo se po okolí projet na koních.

Historická protipožární hláska

Z rozhledny Na Chlumu sice daleko nedohlédnete, protože měří jen deset metrů, přesto stojí za to ji vidět. Neobvyklá stavba sloužila jako protipožární hláska a také k výhledu na dnes již zrušenou mysliveckou oboru. Věž najdete na jižním úpatí kopce Hůra, asi tři kilometry západně od centra Slatiňan.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Kudy z nudy | Zdroj Kudy z nudy, Země Keltů

Štítky výlet, prázdniny, tipy, dovolená, děti, Čechy, Chrudimsko, zámek, Keltové, skanzen, Slatiňany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.