I toto pondělí si na Hradecké Drbně můžete přečíst několik nápadů na místa, kam vzít děti o prázdninách. Dnes vás vezmeme do Českého ráje, kde vás ohromí tajuplná historie i kouzelná příroda.
Romantické údolí, pískovcové skály, borový les – to je trasa, která vede od hradu Kost, kolem rybníku Obora k obci Střehom. Název Plakánek pochází už ze 17. století podle rodiny Plakánků, kteří tu pálili uhlí, z čehož měli „uplakané“ oči.
Do údolí se dá dostat po žluté trase od hradu Kost nebo po modré od Vesce. Údolím navíc vede Naučná stezka Plakánek. Ta má deset a půl kilometru a jedenáct zastavení, která vás upozorní na další zajímavá a tajuplná místa.
„V Plakánku je také několik pískovcových lomů, ze kterých byl odebírán kámen na stavbu hradu Kost a soboteckého kostela. Malý Plakánek je skalnatá rokle odbočující ke vsi Vesec u Sobotky,“ informuje agentura CzechTourism.
V blízkosti Plakánku je také Studánka Rubenka, oblíbené místo spisovatele Fráni Šrámka, Poráň, místo, kde bylo pravěké hradiště, a samozřejmě hrad Kost.
Pokud se do údolí vydáte, počítejte s tím, že zde platí zákaz vjezdu cyklistů.
Nejzachovalejší gotický hrad v České republice je jako jeden z mála umístěný v údolí, nikoliv na kopci. Po sametové revoluci hrad získala zpět do vlastnictví rodina Kinský dal Borgo. V loňském roce skončila dvouletá rekonstrukce hradu, během které byl areál odvodněn, byly stabilizovány zdi a podloží a opraveny hradby. Cena rekonstrukce vyšla na více než 100 milionů korun.
Na hradě se natáčela řada pohádek a filmů, například S čerty nejsou žerty, Kouzla králů, Ztracený princ nebo Jan Hus.
Hrad roku 1420 obléhal i Jan Žižka, ale neúspěšně. Od té doby se šířily pověsti o nedobytnosti hradu.
Hrad je turistům otevřený denně, vybrat si mohou ze čtyř prohlídkových okruhů – hradní paláce, středověká mučírna, celý hrad nebo bezbariérový zkrácený okruh.
Občerstvit se můžete přímo v areálu hradu, kde je restaurace s rozsáhnou venkovní terasou.
Na nádvoří hradu i na prohlídku můžete vyrazit i s čtyřnohým mazlíčkem, který však musí být v areálu hradu uvázaný na vodítko. Areál však není vhodný pro kola a koloběžky, ty budete muset nechat na vyhrazených místech.
Nejznámějším místem Českého ráje jsou Prachovské skály. Pískovcové skalní město nabízí celou řadu vyhlídek. Vydat se můžete na malý okruh (1,5 kilometru), který zvládnou i menší děti, velký okruh (3,5 kilometru) nebo na trasu pro kočárky. Kočárek by měl být v každém případě sportovní, ideálně s nafukovacími kolečky. Pokud se však chcete vydat mezi skalní soutěsky, kde vede velké množství schodů, je nutné místo kočárku vzít nosič na děti.
Do skal mohou i psi, je však potřeba mít čtyřnohé mazlíčky uvázané na vodíku.
Občerstvit se můžete na Turistické chatě u Centrálního parkoviště, kde je restaurace. Naproti chatě je kiosek a cukrárna.
V horkých letních dnech se pak můžete osvěžit v přírodním koupališti U Pelíška, které je uprostřed skalní oblasti, případně navštívit Jinolické rybníky nebo koupaliště v Jičíně či v Sobotce.
Navštívit můžete také zříceninu malého hradu Pařez, ke kterému se dostanete po červené turistické značce. Jde o kombinaci klasického zděného hradu a skalního hradu, který pochází z konce 14. století.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.