Každé pondělí si na Hradecké Drbně můžete přečíst několik nápadů na místa, kam vzít děti o prázdninách. Dnes pro vás máme tip na speciální prohlídku zámku pro nejmenší, výlet na novou rozhlednu nebo sestup do podzemí, kde si vyzkoušíte těžkou práci horníků.
Málokde najdete takové spojení s historií, přírodou a pohádkami jako v Babiččině údolí v Ratibořicích. Kousek od České Skalice leží místo dětství Boženy Němcové. Můžete navštívit Rudrův mlýn, který nabízí samostatný prohlídkový okruh. Uvnitř je k vidění historické technické vybavení a obydlí mlynáře a mlynářky. Za vodním náhonem se nachází historický vodní mandl.
Ujít byste si neměli nechat Staré bělidlo, hlavní dějiště románu Babička. Za Starým bělidlem se můžete ochladit u Viktorčina splavu.
Nad Babiččiným údolím ční vznešené letní panské sídlo. Zámek Ratibořice nabízí i speciální prohlídky pro rodiče s dětmi od čtyř let. Prohlídka trvá půl hodiny a zámkem vás provede schovanka paní kněžny, komtesa Hortenzie. Děti do pěti let mají navíc prohlídku zdarma. Před zámkem je také dětský koutek s houpačkou a prolézačkami.
Občerstvit se můžete například u Posezení na mlejně, v kiosku U zámku nebo v restauraci Herecký dům Viktorka.
Teprve dva roky starou rozhlednu můžete navštívit v Olešnici v Orlických horách. Její výška je třicet metrů, má čtvercový půdorys s osmiúhelníkovou otevřenou vyhlídkovou plošinou. Z té můžete pozorovat Orlické hory, Krkonoše, Rozkoš i polské Stolové hory. Nahoru vede celkem 140 schodů.
„Vstup je zdarma a turniket u vstupu slouží jen pro sčítání návštěvníků. Milovníci výšek a krásných pohledů uvidí například i viadukt v Lewině Klodzkém,“ láká agentura Czech Tourism.
Na rozhlednu se můžete vydat přímo z náměstí v Olešnici, odkud vede zelená turistická stezka. Ta je schůdná i s kočárkem.
Další možností je žlutá turistická trasa, která vás provede unikátní řezbářskou památkou Utzův betlém. Pokud se před cestou zastavíte v infocentru, získáte průvodce po cestě za králem permoníků, kterého potkáte u rozhledny. Cestou si navíc můžete přečíst pohádku, díky které se dozvíte, proč je patronem Olešnice právě král permoníků.
Rádi byste se v horkých letních dnech ochladili, ale k vodě vás to příliš netáhne? Vyrazte na expozici měděného dolu v Jívce! Nedaleko Trutnova se můžete přesvědčit, jak těžká je práce horníků. Na konci trasy zájemce čeká přímo hornická zkouška – výstup větrací šachtou na povrch země. „Turisté se také mohou obléci do dobového fáracího oděvu, vzít si na sebe kompletní výstroj horníka a vžít se tak do pravé role havíře,“ informuje agentura CzechTourism na svém webu Kudy z nudy.
V měděném dole Bohumír skončila těžba roku 1965. V roce 2015 se otevřel veřejnosti. Při prohlídce dostanete přilbu s rozsvícenou čelovkou. Pak vás čeká zhruba hodinová prohlídka, během které uvidíte dochovaný betonový portál, staré dobývky, průzkumné díry, prostor bývalé strojovny a také hornické nářadí, které se tu našlo. Nechybí ani figuríny horníků pracující s důlní sbíječkou. Na několika místech je dobře vidět i rudná žíla.
Horizontální úsek trasy měří 250 metrů a pohodlně ji zvládnou i vozíčkáři (ti se pak místo výstupu po žebříku vydají stejnou cestou zpět). Stálá teplota v podzemí je deset stupňů Celsia, proto je dobré nezapomenout vrstvu oblečení navíc. Vhodná je také pevná obuv.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.