Po falešných amerických vojácích zkouší internetoví podvodníci další trik na náhodné uživatele. A tentokrát dost přitvrdili. V e-mailu tvrdí, že se vám nabourali do webkamery a mají záznam, jak masturbujete. Adresátům vyhrožují, že jim navždy zničí reputaci, pokud nezaplatí.
„Mám pro tebe špatné zprávy. Před pár měsíci jsem získal přístup k vašim zařízením, která používáte k procházení webu. Tento software mi umožňuje přístup k vašemu mikrofonu i k vaší videokameře. Nahrál jsem všechny vaše informace, data, fotky, historii prohlížení na své servery. Mám přístup ke všem vašim postům, sociálním sítím, e-mailu, historii chatu i seznamu kontaktů,“ začíná e-mail.
Zpráva se snaží adresáta přesvědčit, že odesílatel získal přístup k jeho počítači a natočil ho na webkameru během sledování stránek s pornografickým obsahem. „Pokud máte nějaké pochybnosti, mohu provést několik kliknutí myší a všechna vaše videa budou k dispozici vašim přátelům, kolegům a rodině. Také nemám problém se zveřejněním na internetu,“ vyhrožuje odesílatel a dál přitvrzuje. „Můžu ti navždy zničit reputaci. Myslím, že opravdu nechcete, aby se to stalo, vzhledem k specifikům videí, které rádi sledujete (dokonale chápete, co tím myslím), bude to pro vás skutečná katastrofa.“
A jak této katastrofě zabránit? Podle odesílatele jednoduše, samozřejmě penězi. Pisatel žádá zaplatit v přepočtu zhruba 26 tisíc korun do bitcoinové peněženky. „V případě, že nevíte, jak nakupovat a převádět Bitcoiny, můžete použít jakýkoli moderní vyhledávač. Máte dva dny času. Když si přečtete dopis, časovač se zapne,“ nevzdává to pisatel.
Policisté i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) to však vidí jasně: pokud vám podobný e-mail přijde, rozhodně nic neplaťte! „Ve všech evidovaných případech se jedná o podvod, útočník nezískal přístup k vašemu účtu, ani nemá nic natočené, jedná se pouze o snahu vyděsit příjemce a přinutit ho k platbě. Zprávu doporučujeme ignorovat a smazat. V žádném případě na uvedenou Bitcoin adresu peníze neposílejte,“ upozorňuje NÚKIB s tím, že e-mail je napsán obstojnou češtinou, ale při bližším zkoumání je očividné, že jde o strojový překlad s řadou chyb.
Podle policistů se podobné maily vyhrožující zveřejněním choulostivých informací objevují ve vlnách už od roku 2018, nejde tedy o žádnou novinku. „Všechna přijatá oznámení policisté samozřejmě prověřují a prošetřují. Počet těchto oznámení v čase de facto koresponduje chronologicky s vlnami popsanými v jednotlivých upozorněních Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost. U nás v kraji se oznámení pohybují řádově v počtu jednotek za rok,“ říká policejní mluvčí Eva Prachařová.
Policie také uvádí, že jde o fenomén, který se vyskytuje v celé řadě států po celém světě a podobné výhružky se objevují v různých jazykových mutacích.Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Tak jistě není problém zjistit, kdo to sepsal a pak mu dát tak na hubu, že by to sotva přežil. To je jediné, co opravdu funguje.
Taky se mi to kdysi stalo, ale došlo mi, že je to podvod. Kdyby dotyčný něco měl, poslal by ukázku. Prostě to rozešle x lidem, a když se jeden dva chytí má vyděláno.
Se divím těm lidem, co by jim vadilo nějaké uveřejnění. Dělaj to prakticky všichni a normální člověk z toho nedělá aféru a ostatní ať si trhnou ploutví.