Město Dvůr Králové nad Labem řeší, jak zajistit bezbariérovost Městské knihovny Slavoj. Ta momentálně sídlí v historickém domě v Tylově ulici, u kterého památkáři nechtějí povolit umístění výtahu. Vedení města proto přišlo s myšlenkou přestěhovat knihovnu do městské spořitelny, čímž by se vyřešila i otázka využití této budovy.
„Přes řadu jednání se nám nepodařilo získat souhlas Národního památkového ústavu v Josefově na vybudování výtahu pro zajištění bezbariérového přístupu do stávajícího sídla knihovny v Tylově ulici. V případě spořitelny však máme od památkářů předběžný souhlas s umístěním výtahu a zajištěním bezbariérovosti budovy. I proto jsme začali vést diskuze o možném přesunutí knihovny,“ uvedl místostarosta Jan Helbich (ANO).
Město řeší otázku bezbariérovosti knihovny už třináct let, letos na ni v rozpočtu vyčlenila 2,75 milionu korun. Projektanti přišli se čtyřmi variantami možného řešení.
„Tři se týkaly umístění výtahu přímo v budově, jedna varianta, která se nám zdála nejméně nákladná i pracná, navrhovala výtah jako jednoduchou demontovatelnou přístavbu, která by se nacházela při severní štítové straně budovy. I to ale památkáři zamítli s důvodem, že by byla výtahem zablokována dostavba proluky. Naše argumentace, že stavba by byla dočasná, snadno demontovatelná a že zástavba proluky není v plánu města, vůbec nebyla brána v potaz,“ říká ředitelka městské knihovny Marta Pešková Staníková.
„Je ostuda města naší velikosti, že provozuje knihovnu, která je nepřístupná pro pohybově hendikepované lidi a pro všechny, kteří jsou pohybově méně zdatní,“ dodává ředitelka knihovny.
Vedení města proto nyní přišlo s myšlenkou knihovnu raději přestěhovat do jiných prostor – do budovy městské spořitelny, kde vybudování výtahu památkářům nevadí. Knihovna by navíc v nových prostorách získala nové skladovací prostory, které v současné době už chybí. Výhodou by bylo také umístění knihovny přímo v centru města, na náměstí T. G. Masaryka.
Možnosti a podmínky pro přesun Městské knihovny Slavoj z Tylovy ulice na náměstí nyní prověří rada města. „Je to smysluplný nápad k využití budovy spořitelny, který může významně oživit náměstí T. G. Masaryka, a k tomu rozhodnutí nakonec napomohl i negativní postoj NPÚ týkající se bezbariérového přístupu do knihovny. Díky tomu by také mohly být bezbariérové i další budovy, například obřadní nebo výstavní síň,“ říká starosta města Jan Jarolím (ANO).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.