středa 21. října 2020 Brigita

Řidič neprojel zatáčku a narazil do zábradlí mostku. Tento týden jde v kraji už o třetí případ

Jízda teprve osmnáctiletého mladíka skončila včera ráno v obci Vlásenka na Náchodsku nehodou. Jel od Stárkova na Českou Metuji a podle prvotních informací nepřizpůsobil rychlost jízdy, v zatáčce narazil do zábradlí mostku a převrátil se na střechu. Škoda je vyčíslena na 100 tisíc korun.

„Veškeré okolnosti dopravní nehody jsou v šetření náchodských dopravních policistů,“ říká policejní mluvčí Lucie Konečná. V tomto týdnu jde o třetího řidiče, který narazil při jízdě do mostku.

Policisté v souvislosti s těmito nehodami radí, jak zvládnout smyk

Rozhodně bychom neměli brzdit, je potřeba vyšlápnout spojku a vyrovnávat jízdu volantem. Je ale důležité vědět, jaký má auto náhon. Jiný smyk dostane auto s předním náhonem a jiný s náhonem zadním. Většina odborníků se ale přiklání k všeobecnému pravidlu. „Brzdit se má před zatáčkou, v ní už ne. Do zatáčky se tedy vjíždí pomalu, projíždí se při pravém okraji silnice a dokončí se výjezd. Při smyku, ať už přední nebo zadní nápravy, se doporučuje okamžitě ubrat plyn a nebrzdit. Se zablokovanými koly se automobil hůře ovládá,“ říká mluvčí.

Výhodu má řidič, který má auto vybaveno ABS (antiblokovacím systémem brzd), ESP (elektronickou stabilizací podvozku) nebo TCS (protiskluzovým systémem kol).

Jak zvládnout smyk s přední nápravou, pokud auto dostatečně nezatáčí:

  • ubrat plyn
  • nepoužívat brzdu
  • volantem jen vyrovnávat, aby auto zůstalo na silnici
  • sešlápnout spojku do doby, než se podaří smyk vyrovnat

Zvládnutí smyku se zadní nápravou, když dostanete hodiny:

  • ubrat plyn
  • nikdy nebrzdit
  • natočit volant proti vybočení zádi a sešlápnout spojku (když se záď auta natočí doprava, točte volantem doleva a naopak. Dráha vozu by se měla vyrovnat a měli byste zůstat na silnici)

Čtete také:

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Autoři | Foto Policie ČR | Zdroj Policie ČR

Štítky nehoda, smyk, mostek, zábradlí, policie, škoda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.