středa 5. srpna 2020 Kristián

Hradec Králové převzal první polovinu z dvaceti elektrobusů za 246 milionů korun

Dopravní podnik města Hradce Králové dnes převzal prvních deset z dvaceti elektrobusů, které o prázdninách začlení do vozového parku. Elektrobusy hradeckému podniku dodá společnost SOR Libchavy, hodnota kontraktu včetně nabíjecích stanic je 246 milionů korun. Elektrobusy jsou plně klimatizované a měly by významně zvýšit komfort cestování a ekologii provozu MHD. Podnik dnes také představil tři nové dieslové autobusy Iveco Urbanway za 16 milionů korun.

Celková letošní investice do obnovy vozového parku MHD v Hradci Králové činí 383 milionů korun bez DPH a jde o největší investici v historii podniku. Kromě 20 elektrobusů a tří dieslových vozů dopravní podnik ještě pořídí devět trolejbusů od plzeňské Škody Electric. Na konci letošního roku bude polovina vozidel v hradecké MHD jezdit na elektřinu. Zatím je podíl vozů s elektrickým pohonem necelých 30 procent.

Od elektrobusů si Hradec Králové slibuje snížení emisí v centru města a snížení provozních nákladů MHD. Cestující by měli ocenit klidnější bezhlučnou jízdu a plně klimatizovanou kabinu. Vozy na elektrický pohon podnik pořizuje i proto, že jejich nákup dotují fondy Evropské unie. Celkem má dotace činit 338 milionů korun. Autobusy na naftu podnik kupuje z vlastních peněz.

Novými elektrickými autobusy a trolejbusy bude podnik nahrazovat nejstarší naftové autobusy. Firma by měla letos vyřadit 32 autobusů na naftu. „Co se týká elektromobility dopravních podniků v ČR, budeme ve své kategorii na špici,“ řekl ředitel podniku Zdeněk Abraham. Loni podnik zvýšil počet přepravených lidí bezmála o čtyři miliony na téměř 37 milionů lidí.

Současný vozový park podniku čítá 125 nízkopodlažních bezbariérových vozů, z toho je 91 dieselových autobusů, 31 trolejbusů a tři elektrobusy. Na konci roku by by měl mít podnik nadále 125 vozů, z toho 62 dieselových autobusů, 40 trolejbusů a 23 elektrobusů. Průměrné stáří vozového parku po nákupu nových vozů klesne z 11,3 roku na 7,25 roku.

Hradecký dopravní podnik provozuje 25 linek o celkové délce přes 300 kilometrů. Ročně vozy hradecké MHD najezdí asi 6,1 milionu kilometrů, z nichž 1,6 milionu je na trolejbusových linkách. Provoz MHD radnice letos dotuje 186 miliony korun. Vedlejšími činnostmi podniku jsou například autoškola nebo zájezdová doprava.

Autoři | Foto Tomáš Vodička

Štítky MHD, Hradec Králové, vozový park, autobusy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.