pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

15 procent mostů v Královéhradeckém kraji je ve špatném stavu

Z celkového počtu 868 mostů ve vlastnictví Královéhradeckého kraje je ve špatném nebo havarijním stavu 15 procent z nich. Do kategorie mostu ve špatném stavu spadá sto mostů, ve velmi špatném je 31 a v havarijním stavu jsou dva mosty. Kraj na opravy mostů vynakládá v průměru 64 milionů korun ročně, což je nedostatečné, vyplynulo z vyjádření zástupců hejtmanství.

V havarijním stavu je most na silnici třetí třídy v obci Železnice na Jičínsku a most na silnici stejné kategorie v Čermné nad Orlicí, v části Číčová na Rychnovsku.

Při 192 prohlídkách mostů kraj loni zjistil, že u devíti mostů je nutné vypracovat statický propočet zatížitelnosti, u stejného počtu mostů diagnostický průzkum a vypracovat projektovou dokumentaci pro rekonstrukce nebo opravy je potřeba u 58 mostů.

V roce 2019 se diagnostický průzkum dělal u mostů v Lázních Bělohrad, Miletíně, Velké Úpě, Peci pod Sněžkou, Třebechovicích pod Orebem, Havlovicích, Libňatově, Jedlové, Nechanicích, Metličanech, Smidarech, Lhotě, Adršpachu, Ratibořicích, Rybné nad Zdobnicí a Hlušicích. Na mosty v Kounově a Albrechticích se dělal také statický výpočet zatížitelnosti.

Například na most v Albrechticích byl omezen vjezd vozidel o hmotnosti vyšší než šest tun na nápravu. "Kraj intenzivně jedná, aby tato rekonstrukce mohla začít co nejdříve, a snaží se zajistit poslední pozemek, který ke stavbě potřebuje," uvedl Michal Friček z kanceláře hejtmana.

Připravuje se také rekonstrukce mostu v Ratibořicích, Libňatově nebo Jedlové.

V roce 2019 kraj téměř za 40 milionů korun opravil sedm mostů, z roku 2018 do loňska přešla trojice mostů, jejichž stavby vyšly téměř na 90 milionů korun. Do letoška přechází rekonstrukce mostu v Říčkách a letos začíná dalších pět staveb v hodnotě téměř 80 milionů korun.

Autoři | Foto Hradecká Drbna

Štítky ČR, správa, silnice, stavby, most, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.