čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

Hradec Králové je zase o krok blíž k inteligentnímu dopravnímu systému

Včera vedení města podepsalo smlouvu s vítězným dodavatelem inteligentního dopravního systému. Tím se stala firma CROSS Zlín, a.s. Ta inteligentní systém vyprojektuje a naistaluje za 229,3 milionu korun bez DPH. Fungovat by měl začít v roce 2023.

„Vítězná firma celý systém dodá, naistaluje a následujících šest let jej bude i provozovat. Realizace se pak předpokládá v letech 2020 až 2022,“ řekl Jiří Bláha (ODS), náměstek primátora Hradce Králové. Do té doby bude chtít vedení města požádat o dotaci, která by výrazně pomohla se zaplacením celého projektu. „Zatím to vypadá tak, že bychom měli stihnout termín na podzim 2020 pro podání žádosti o dotaci. Tu můžeme podat až ve fázi hotového projektu a žádosti o stavební povolení,“ vysvětluje náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO 2011). 

Všechny funkce a prvky inteligentního dopravního systému teď bude vítězná firma konzultovat s Policií České republiky, odborem dopravy, dopravním podnikem i hradeckou městskou policií. 

Jak bude inteligentní dopravní systém fungovat 

Dopravní inteligentní systém by měl vyřešit vypjatou situaci v dopravě. 24 hodin denně bude monitorovat aktuální stav v ulicích Hradce Králové a podle toho programovat semafory. Ty budou například schopné vytvořit „zelenou vlnu“ projíždějící sanitce nebo hasičům. 

Samotný inteligentní dopravní systém bude mít velký vliv i na městskou hromadnou dopravu. Autobusům totiž zajistí co nejplynulejší průjezd městem tak, aby nedocházelo ke zpoždění. 

Na některých místech bude systém hlídat i dodržování maximální povolené rychlosti nebo jízdu na červenou. Konkrétní místa vybírá magistrát s městskou i státní policií. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky IDS, doprava, hradec králové, IZS, MHD, smlouva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.