pondělí 13. července 2020 Markéta

Dopravní podnik nakupuje autobusy s klimatizací. Už jich je skoro třetina

Lidé ve stotisícovém Hradci Králové se mohou v současných vedrech ochladit i ve vozidlech městské hromadné dopravy, která jsou vybavena klimatizací. Z 137 autobusů, trolejbusů a elektrobusů má klimatizaci 37 vozů, tedy 27 procent. Podnik předpokládá, že i v budoucnu pořizované vozy budou s klimatizací a jejich podíl ve vozovém parku bude dál stoupat. Plně klimatizovaný vozový park již má MHD v Trutnově a Náchodě.

Právě zvýšený komfort cestování daný klimatizací je i jedním z důvodů, proč hradecké MHD v poslední době přibývá cestujících. „I když vozidla v MHD často otevírají všechna dveře, je chlazení vozu i v těchto dnech s extrémními teplotami znát a lidé si toho většinou všímají a vítají to," řekl mluvčí podniku František Meduna. Loni počet cestujících vzrostl přibližně o procento na 37,03 milionu. V letošním první čtvrtletí nárůst cestujících činil 2,1 procenta.

Loni velký nákup

Hlavní skok v počtu vozů s klimatizací hradecký dopravní podnik udělal loni, kdy pořídil 20 elektrobusů za 246 milionů korun a devět trolejbusů s pomocným bateriovým pohonem za 121 milionů korun. Všechny byly s klimatizací. Letos podnik zatím pořídil s klimatizaci čtyři naftové autobusy a dalších šest ještě do konce září koupí. Tím se počet vozů s chlazením zvedne na 43.

V jednatřicetitisícovém Trutnově jsou po letošní výměně už jen autobusy s klimatizací. Jde o čtyři autobusy na elektřinu a tři na stlačený zemní plyn. Také dva elektrobusy společnosti CDS pořízené loni v Náchodě pro MHD mají klimatizaci. „Dnes již je klimatizace standardem. Z našich celkem 58 autobusů jich má klimatizaci drtivá většina," řekl ředitel osobní dopravy CDS Náchod Robert Patzelt.

Řidiči mají i kraťasy

Hradecký dopravní podnik se snaží ve vedrech zlepšit i pracovní podmínky řidičům. „Součástí stejnokroje jsou i krátké kalhoty a tričko s krátkým rukávem, řidič také může (kvůli vedru) požádat o vystřídání," řekl Meduna. Na šesti důležitých konečných zastávkách mají řidiči k dispozici takzvané sodobary s chlazenou sodovkou. Na třech místech mohou využít osprchování, na šesti konečných zastávkách jsou ledničky. Některé místnosti pro odpočinek řidičů mají klimatizaci.

Autoři | Foto Dopravní podnik

Štítky MHD, počasí, vedra, Hradec Králové, kimatizace, dopravní podnik

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.