pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června, jezdit budou až do konce září

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou od příštího měsíce znovu křižovat cyklobusové linky. Nová sezona začne v sobotu 1. června a přinese cestujícím řadu novinek. Jezdit budou až do konce září.

„Významnou změnou je nová koncepce cyklobusů v Českém Ráji, kterou jsme připravili ve spolupráci s Libereckým krajem a mikroregionem Český Ráj. V této atraktivní lokalitě dochází k zavedení dvou pravidelných linek v úseku Jičín – Prachov – Sobotka – Kost a v úseku Jičín – Prachov – Jinolice – Hrubá Skála – Turnov, které nahradí nepravidelný provoz linek v loňském roce,“ řekl první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za dopravu.

Od tohoto kroku očekává kraj vyšší zájem cyklistů. Během června až září budou obě linky v provozu vždy v sobotu a neděli. V období letních prázdnin budou tyto dvě linky obsluhovat Český Ráj denně. Nově budou cyklobusy jezdit na lince IDOL 392, která bude zajišťovat spojení na trase Liberec – Turnov – Vyskeř – Kost – Sobotka. V provozu bude v období letních prázdnin v pátek, sobotu a neděli. Český Ráj se tak stane dostupnějším pro všechny výletníky, kteří chtějí poznat krásy regionu, ve kterém se nachází více jak 170 kilometrů cyklotras a nespočet kilometrů turistických tras.

Loňská sezona byla podle kraje velmi vydařená. Celkem bylo v obsluhovaných regionech přepraveno téměř 12 500 kol, což představuje nárůst o více jak 24 % oproti předchozímu roku. Stejně jako v posledních letech cyklobusy nejvíce kol přepravily v Orlických horách, a to 42 % ze všech přepravených kol na území kraje. Počet přepravených cestujících se zvýšil o téměř 13 %. Z celkové počtu přibližně 71 500 cestujících, nejvíce výletníků využilo cyklobusy v Krkonoších. Sezona v roce 2018 se povedla díky příznivému počasí v období letních prázdnin, ale také díky zvýšení rozsahu kilometrů o 7 tisíc oproti roku předcházejícímu. Královéhradecký kraj financuje provoz cyklobusů z 90 % (zbylých 10 % dobrovolné svazky měst a obcí).

Tento rok také přinese dostupnější spojení do oblíbených Orlických hor. Nově mohou cestující využít spojení v sobotu a neděli v relaci Orličky – Letohrad – Žamberk – Šerlich – Deštné v Orlických horách linkou 660143. Na lince 660144 došlo k posunu odjezdu vratného spoje, který umožňuje turistům uskutečnit celodenní výlet v oblasti Orliček. Vratný spoj se nově bude z Orliček vracet do Rychnova nad Kněžnou v 17:25. Obě cyklobusové linky budou v této oblasti v provozu v sobotu a neděli od června až do září.

Mezinárodní cyklobusová linka 000221 Náchod – Kudowa Zdroj – Zieleniec – Orlické Záhoří – Šerlich nově pojede až do Deštného v Orlických horách. Zpět do Náchoda se bude vracet v 15.30. Cyklobusová linka bude v provozu v sobotu a neděli od června až do září.

Vzhledem k tomu, že během sezony budou platit úplné uzavírky v Mezivrší a Říčkách v Orlických horách, nebudou v těchto lokalitách jezdit cyklobusy. Pro cestující, kteří chtějí procestovat tuto část Orlických hor, jsme jako náhradu připravili spoj do Bartošovic v Orlických horách,“ upozornil náměstek Martin Červíček. Cestující tak mají možnost navštívit Anenský vrch, tvrz Haničku a řadu dalších míst. Cyklobusové linky této oblasti pojedou v sobotu a neděli od června až do září.

V oblasti Kladského Pomezí po několika letech provozu z důvodu nízkého využití skončil úsek Karlów – Wambierzyce – Broumov na lince 000554. Naopak byl na této lince posílen oblíbený úsek Náchod – Karlów. Díky tomuto spojení lze v blízkosti česko-polské hranice navštívit stolovou horu Szczeliniec (Hejšovina), která se nachází nad obcí Karlów. Z Karlówa (zastávka Karlów, Bledne skaly) lze také navštívit jedinečný skalní labyrint v Bludných skalách. V období od červena do září zde cyklobusy pojedou v sobotu a neděli a během letních prázdnin každý den v týdnu.

Autoři | Foto Lukáš Vodička

Štítky cyklobusy, Hradecko, Královéhradecký kraj, kraj

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.