čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Stavba mostu ve Svinarech pokračuje, hotovo má být v květnu

Stavba nového mostu přes řeku Orlici ve čtvrti Svinary v Hradci Králové, kterou na konci loňského roku zastavilo počasí, se opět naplno rozběhla. "Most by se měl pro dopravu otevřít v květnu," řekla dnes mluvčí hejtmanství Sylvie Velčovská. Most stavbaři od loňského dubna budují na místě železného mostu plukovníka Šrámka, který byl v havarijním stavu. Investorem mostu za 78 milionů korun včetně DPH je Královéhradecký kraj.

Původně hejtmanství mínilo, že za příznivého počasí by se most mohl v režimu předčasného užívání otevřít již koncem loňského roku. Listopadové deště, kolísání teplot a vysoká vlhkost však stavbařům nedovolily položit další izolační vrstvy a práce tak museli na zimu přerušit. Například celodenní teploty pro položení izolací musí být nad pěti stupni Celsia.

Most se stavbařům z firmy Chládek a Tintěra Pardubice podařilo do zimy z většiny postavit. Kromě izolací ještě zbývá udělat mostní závěry na jeho koncích, položit asfaltobetonový kryt vozovky a ochranné vrstvy chodníku. Dnes stavbaři například dělali betonáže na okraji mostu, pokládali obrubníky a speciálním bagrem  upravovali břehy pod mostem.

Zbouraný železný most byl pro auta uzavřený od ledna 2017. Mohli na něj jen pěší a cyklisté. Most zcela ve šrotu neskončil. Polovinu z něj si převzal Hradec Králové, který chce torzo zachovat jako doklad mostního stavitelství počátku 20. století. Mostové pole zatím leží na levém břehu řeky. Radnice míní, že by do něj mohl být zabudován bufet či půjčovna lodí nebo by mohlo po renovaci posloužit jako most jinde.

Nový most o rozpětí 75 metrů bude mít jen jedno pole. Původní most z roku 1907 měl uprostřed kamenný pilíř. Most bude mít dva jízdní pruhy a po jedné straně chodník.

Svinarský most je důležitý pro dopravu ve východní části stotisícového Hradce Králové. Nejbližší mosty přes Orlici jsou na městském silničním okruhu a pak v Krňovicích. Most spojuje části Svinar na obou stranách řeky, využívají ho i obyvatelé Malšovy Lhoty a Malšovic. Řidiči jej používají jako zkratku při cestě z jižní části města směrem na Rychnov nad Kněžnou a Ostravu.

Autoři

Štítky stavby, silnice, správa, most, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.