Tento týden Muzeum východních Čech v Hradci Králové zpřístupnilo novou výstavu, ve které představí práce dvorních umělců císaře Rudolfa II. Jmenuje se “Rudolf II. - Umění pro císaře” a přístupná bude do začátku listopadu.
Sbírka je unikátní v tom, že jsou všechna tato díla ze soukromých sbírek. Některá z nich veřejnost uvidí úplně poprvé. Součástí výstavy budou i doposud nepřístupná díla Bartholomea Sprangera, Hanse von Aachen, Josepha Heintze st., Roelanta Saveryho, Pietera Stevense, Dirka de Quade van Ravesteyn, Matthiase Gundelacha, Adriaena de Vries a Aegidia Sadelera.
„Dále bude představen soubor grafických listů a kreseb, erbovní privilegia, mapy a další předměty související s rudolfínskou dobou včetně několika dosud anonymních rudolfínských děl,“ dodala tisková mluvčí muzea Lucie Peterková.
Pomyslnou třešničkou na dortu bude vystavený portrét Rudolfa II. od Lucase van Valckenborch z doby před rokem 1585. Muzeum si ho zapůjčilo od soukromého sběratele.
Podle kurátora výstavy a vedoucího návštěvnického oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové Stanislava Hrbatého se i v historii česká veřejnost s rudolfínským uměním setkávala zřídka: „V 90. letech minulého století bylo komplexněji představeno jen na velké výstavě v Praze. Námi připravovaná výstava rozšiřuje badatelské poznatky z posledních let a dosud málo viděný fond rudolfínského umění představí v širších souvislostech evropského kontextu,“ řekl.
Součástí výstavy bude i malý kabinet kuriozit z vrchnostenských sídlech právě v rudolfinské době. K vidění v něm budou například lebky exotických zvířat, pravěké fosilie, schránky velkých mořských mlžů, reprodukce nejcennějších obrazů z rudolfínských sbírek a kopie části Mattiolioho herbáře.
K dispozici bude také alchymistická dílna. Vznikne tak tematický přesah výstavy pro její snadnější uchopení z didaktického hlediska muzejní pedagogiky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.