Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) mění na turistické pěšiny nevyužívané široké lesní cesty vybudované většinou v 80. letech za imisní kalamity. Odstraňuje z nich nepůvodní štěrk, obnovuje vodní režim a pomáhá obnovit vegetaci tím, že povrch načechrá. Kde to jde, nechává cesty přirozeně zarůstat.
"Předrevoluční doba přinesla Krkonoším řadu nežádoucích jevů, se kterými se potýkáme dodnes. Jedním z nich jsou i široké lesní cesty vedoucí do nejcennějších lokalit KRNAP," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
V 60. až 80. letech 20. století vznikly například lesní cesty do Labského dolu, k Čertově strouze, Na Kouli, v úbočí Kozích hřbetů, v oblasti Mrtvého vrchu, do Kotle, okolo Liščí hory, v bývalé státní přírodní rezervaci Bažinky a na mnoha dalších místech. Jsou často vysypané štěrkem, což výrazně ovlivňuje složení zdejších kyselých půd, mění složení původní vegetace a umožňuje rozvoj nežádoucích rostlinných druhů, uvedli zástupci KRNAP.
"Vybudování těchto cest si v minulosti vyžádalo umělé vytvoření rovné plochy tělesa cesty, které spočívalo v přesunu značného množství zeminy a vytvoření umělého odřezu na straně jedné a náspu na straně druhé. Byly instalovány příčné svodnice odvádějící vodu z jejího povrchu a byl vybagrován podélný příkop pro odvod vody," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Loni byl například upraven téměř kilometrový úsek lesní cesty Meandry – Pudlák, která pro lesnické hospodaření zpřístupnila srdce Labského dolu koncem 60. let 20. století. Přírodě se vrátila cesta i na 1336 metrů dlouhém úseku lesní svážnice Holmanka II v úseku od Čertovy strouhy po napojení na žlutou turistickou cestu nebo na 471 metru dlouhém úseku lesní cesty Na Kouli.
V první půlce 90. let byly lesy v KRNAP převedeny z tehdejších Východočeských státních lesů na Správu KRNAP a hospodařit se v nich začalo citlivěji, což v roce 2009 vyvrcholilo získáním prestižního certifikátu FSC.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.