Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Neděle 25. února 2024  |  Svátek má Liliana
Bez reklam

Příští týden otevřou venkovní bazény a budou možné skupinové prohlídky. V červnu bude nárok na šest testů

V Česku včera začala další vlna rozvolňování ve službách, kultuře, amatérském sportu či ve školství, za týden se zmírní další restrikce. Současně s tím vláda ruší či omezuje některé kompenzační programy pro firmy a podnikatele zasažené epidemií koronaviru. Od 31. května budou moct otevřít venkovní bazény, a to maximálně polovinu své kapacity. Od příštího pondělí lze také znovu organizovat skupinové prohlídky památek či muzeí. Vláda včera rozhodla i o tom, že v červnu budou mít lidé z veřejného zdravotního pojištění nárok na hrazené dva testy na covid-19 přesnější metodou PCR a čtyři méně spolehlivé antigenní testy. O režimu testování o prázdninách kabinet teprve rozhodne.

Sníží se cena testů pro pojišťovny i pro samoplátce

Během prázdnin připravujeme speciální režim, aby PCR testy i testy antigenní zdarma byly k dispozici cestovatelům,“ řekl po včerejším jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Dosud jsou antigenní testy hrazeny každé tři dny, PCR test musí předepsat lékař nebo hygienik. Současně se sníží cena testů pro pojišťovny i pro samoplátce. PCR test by měl stát asi 600 korun, antigenní 250 korun.

Otevřely se hotely či penziony. Restaurace by mohly otevřít 14. června

V Česku se po více než pěti měsících pro rekreační účely znovu otevřely hotely či penziony. Vnitřní prostory gastronomických zařízení by se podle Arenbergera mohly otevřít 14. června, pokud se nezhorší epidemická situace. Vnitřní prostory mohly divákům po dlouhé době otevřít také divadla, kina, koncertní sály, cirkusy nebo zoologické a botanické zahrady. Plně se také obnovila běžná prezenční výuka na všech základních, středních i vysokých školách. Univerzity ale otevření poslucháren až na výjimky nevyužijí, změna přišla v době, kdy vysokoškolákům začíná zkouškové období.

Otevřou se venkovní bazény a konat se budou moct například kongresy

Kabinet včera rozhodl o tom, že poslední květnový den se mohou otevřít venkovní bazény a koupaliště, uvnitř mohou návštěvníci využít jen šatny. Kongresů a konferencí se bude moct zúčastnit 250 lidí uvnitř i venku, ovšem při naplnění kapacity jen na 50 procent. Skupinové prohlídky památek či muzeí bude možné pořádat pro nejvýše deset osob, nebo až pro 30 lidí, kteří se prokážou bezinfekčností. Pro vnitřní aktivity, sport, shromáždění či oslavy bude limit 75 lidí uvnitř a 150 venku. Při dodržení některých podmínek mohou zpívat společně pěvecké sbory, a to při účasti nejvýše 30 osob.

Hradecké koupaliště Flošna chce otevřít příští pondělí. Čeká na přístup vlády

Koupaliště Flošna ve stotisícovém Hradci Králové je připraveno otevřít a zahájit letošní sezonu v pondělí 31. května. Záleží na tom, jak vláda uvolní další epidemická opatření. Koupaliště Flošna otevírá v Královéhradeckém kraji mezi prvními....

Na očkování se mohou hlásit lidé od 35 let

O půlnoci se registrace k očkování proti covidu otevřela pro zájemce ve věku 35 až 39 let. Do 13:00 se do systému přihlásilo víc než 101 tisíc lidí. U předchozí skupiny ve věku 40 až 44 let, která se hlásila před týdnem, byl přitom zájem vyšší. Od úterní půlnoci by se měla možnost přihlašování otevřít pro všechny nad 30 let.

Pak bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) možné rozhodnout o podobě další kampaně, která se má zaměřit na mladé, využít chce při agitaci například známé sportovce. Zatím stát na reklamu očkování proti covidu v médiích za duben a květen podle Babiše vynaložil 28 milionů korun.

Bezinfekčnost je nutné prokázat třemi způsoby

Laboratoře v neděli v Česku potvrdily 197 případů koronaviru, nárůst je o čtvrtinu nižší než před týdnem a za druhý víkendový den nejnižší od konce srpna. Jeden z hlavních ukazatelů pro rozvolňování - počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden - je nyní 47, nejméně od počátku srpna.

Pro řadu postupně otevíraných aktivit a služeb je nutné prokázat bezinfekčnost, a to třemi způsoby - negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech. Očkování nemusejí mít lidé kompletní, stát uznává už lhůtu 22 dní po podání první dávky, s čímž někteří odborníci nesouhlasí. Tři týdny po první dávce je člověk asi stejně bezpečný jako po antigenním samotestu, obhajoval včera tento postup Arenberger.

Současně se zlepšováním epidemické situace a otevíráním dalších obchodů, služeb a provozů vláda začíná omezovat či rušit některé podpůrné programy. Ministerstvo financí už neprodlouží vyplácení kompenzačního bonusu podnikatelům a společníkům malých firem za červen. Pomoc by tak měla směřovat jen pro uzavřené provozy, kterým budou k dispozici programy od ministerstva průmyslu a obchodu a program Antivirus.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo prodloužit do konce června vyplácení už jen dvou ze tří příspěvků z programu Antivirus, a to na mzdy v uzavřených provozech a na náhrady pro lidi v karanténě. Na konci května by tak mělo skončit dorovnávání části výdělku při výpadku poptávky či surovin.

Osud ministra zdravotnictví zůstává nejistý

V době, kdy vláda řeší očkování proti covidu a pokračuje v rozvolňování, zůstává nejistý osud ministra zdravotnictví. Arenberger čelí kritice mimo jiné kvůli informování o svém majetku. Babiš se k jeho dalšímu působení ve vládě vyjádří ve středu. Původně Babiš hovořil o tom, že na prostudování materiálů vyžádaných od ministra si nechá víkend a rozhodne v úterý. Včera uvedl, že kvůli summitu EU na to nebude mít čas. K materiálům ohledně majetku podle něj dostal ministr doplňující dotazy. Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil, což podle něj dokládají i předložené dokumenty.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky vláda, hospodářství, koronavirus, uvolnění, hotel, bazén, restaurace, rozvolnění, ČR, COVID-19, Česko, Petr Arenberger, pandemie covidu-19, Andrej Babiš, ANO 2011, Evropská unie, Ministerstvo financí České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Příští týden otevřou venkovní bazény a budou možné skupinové prohlídky. V červnu bude nárok na šest testů  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.