Správa Krkonošského národního parku musela řešit několik případů pytláctví. Podává proto trestní oznámení na neznámého pachatele. V Horním Maršově na Trutnovsku někdo postřelil čápa černého a ve Vítkovicích v Krkonoších usmrtil volavku popelavou. Zraněný čáp přišel o křídlo, do volné přírody se vrátit nemůže.
„Za posledních 15 let v Krkonoších nic podobného nepamatuji,“ řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Postřelený čáp byl nalezen 15. dubna na území ochranného pásma Krkonošského národního parku. Podle správců to bylo v bezprostřední blízkosti národního parku. „Vzhledem k charakteru poranění jsme jej převezli do Záchranné stanice ČSOP JARO v Jaroměři. Čáp měl otevřenou zlomeninu zápěstí, a proto mu veterinář musel poraněné křídlo amputovat,“ řekl Drahný. Osmnáctiletý čáp zbytek svého života stráví v lidské péči. V přírodě by nepřežil.
Tento druh čápů u nás patří mezi silně ohrožené. Správci parku odhadují, že jich je v Krkonoších jen kolem 13 kusů. Podle ornitologického kroužku se podařilo zjistit, že tento jedinec byl okroužkován jako mládě dne 23. června 2003 na hnízdě v Teplicích nad Metují. Během svého života byl několikrát kontrolován na různých místech ČR, od roku 2019 hnízdil v Mokřinách na Žacléřském hřbetu.
Mrtvou volavku popelavou se podařilo najít 21. dubna ve Vítkovicích v Krkonoších. Na první pohled bylo zjevné, že byla zastřelena.
„V případě čápa černého Krkonoše přišly o zkušeného dospělého ptáka, který v minulých letech úspěšně rozšiřoval populaci tohoto zvláště chráněného druhu. V případě volavky se jedná o zabití ptáka ve volné přírodě ve zvláště chráněném území, respektive v jeho ochranném pásmu,“ řekl Radek Drahný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.