Kraj chce vyřešit nedostatek zdravotnického personálu. Dnes představil novou koncepci zdravotnictví

Autoři | Foto pixabay.com

Nová koncepce zdravotnictví v Královéhradeckém kraji pro období 2021 až 2025 se zaměří na nedostatek zdravotníků i na spolupráci všech nemocnic v regionu. Dokument, který dnes novinářům představilo vedení kraje, analyzuje zdravotnickou péči v kraji, poukazuje na případné hrozby i silné stránky. V 11 bodech koncepce také shrnuje hlavní úkoly pro rozvoj zdravotnictví v kraji.

"Úkolem nové koncepce zdravotnictví je především určit směr, jakým se zdravotnictví v regionu bude v následujících letech ubírat a co je důležité pro jeho další rozvoj," uvedl radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Podle něj mezi největší hrozby ve zdravotnictví v kraji patří nedostatek zdravotníků jak v nemocnicích, tak v praktickém lékařství. "Je důležité, že oproti předchozím koncepcím uvažuje nová koncepce o krajském zdravotnictví jako o celku a zahrnuje veškeré zdravotnictví v regionu včetně Fakultní nemocnice Hradec Králové," uvedl Fink.

Nedostatek lékařů by měla změnit užší spolupráce kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové ve vzdělávání tak, aby bylo možné jednodušší části vzdělávacího programu absolvovat v menších akreditovaných nemocnicích a s postupným nabýváním zkušeností poté na větších pracovištích.

"Nejvíce chybí zdravotní sestry v nepřetržitém lůžkovém provozu. Pokud jde o lékaře, nejvíce schází praktičtí lékaři pro děti a dorost a v dětské psychiatrii, ale je ohroženo i celé dětské lékařství, porodnictví i mnoho dalších oborů," uvedl autor krajské koncepce zdravotnictví a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Řešení kritického nedostatku sester vidí v řadě provázaných opatření, a to v posílení školských základen pro výuku nových sester, ve snížení pracovních nároků zapojením pracovních sester a také v navýšení mezd.

"Stanovené body neznamenají, že na nich kraj začne pracovat od píky. Nemocniční informační systém, který výrazně posílí informatiku v našich zařízeních, je téměř hotový. Dlouhodobě se také podílíme na reformě psychiatrické péče, kdy kraj v minulosti podpořil vznik dvou center duševního zdraví v okresech Trutnov a Hradec Králové," uvedl Fink.

Součástí nové strategie krajského zdravotnictví je také posílení zdravotní péče v následné lůžkové péči a dlouhodobé lůžkové péči, v oblasti sociální péče posílením pobytových sociálních služeb, včetně podpory péče domácí či odlehčovací. Mezi dalšími body jsou také posílení připravenosti na další možné epidemické vlny covidu–19 a jiných nemocí nebo udržení rezervní kapacity v porodnické a neonatologické péči.

Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) je nemocniční síť v kraji dostatečná, což potvrdila pandemie koronaviru, která od poloviny prosince do začátku března zasáhla region v plné síle. "Jako červená nit se vším bude prolínat koordinace zdravotnické péče v kraji. Ukázal to nejen covid, ale i očkování. Spolupráce krajských nemocnic s Fakultní nemocnicí Hradec Králové je nezbytností," řekl Červíček.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, nemocnice, zdraví, koncepce, Královéhradecký, kraj, nedostatek, personál, zdravotnictví, zdravotnický pracovník, Zdeněk Fink, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Královéhradecký kraj, Martin Červíček, Hudební divadlo Karlín, pandemie covidu-19

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.