Státní veterinární správa potvrdila další dvě ohniska ptačí chřipky v Královéhradeckém kraji. Opět jde o chovy společnosti Perena, která byla zasažena například i ve Starém Bydžově. Tentokrát se jedná o chovy v Klamoši u Chlumce nad Cidlinou a v Novém Městě. Utraceno bude 14 tisíc kachen.
Konkrétně v těchto dvou případech jde o 35. a 36. výskyt ptačí chřipky v České republice. Stejně tak jako u jiných chovů firmy Perena, budou i tato ohniska likvidovat hasiči. „Počítáme s nasazením asi 100 profesionálních a dobrovolných hasičů," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Likvidace chovů je naplánována na středu.
V okolí nových ohnisek veterináři vytyčí tříkilometrové pásmo. V něm budou platit mimořádná veterinární opatření.
Podle veterinářů společnost Perena špatně nastavila pravidla biologické bezpečnosti. Další možností je, že tato opatření nebyla vůbec dodržována. „V současnosti stále probíhá u chovatele intenzivní epizootologické šetření, pro které byl na SVS založen zvláštní tým odborníků na nákazy zvířat a biologickou bezpečnost," řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Jednatelka firmy Perena Lenka Lešová odmítla pro ČTK situaci ve společnosti komentovat. S odkazem na nedostatek času se nevyjádřila. „Zavolejte si za tři, čtyři měsíce,“ řekla. Firma Perena z Chlumce nad Cidlinou je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech v regionu. V roce 2019 se tam vylíhlo 14 milionů kachňat.
Způsob usmrcení zvířat zasažených ptačí chřipkou určuje vždy Státní veterinární správa. V tomto případě půjde opět o udušení oxidem uhličitým. „V malochovech se k usmrcení ptactva mohou použít i injekční aplikace,“ potvrdil Hradecké Drbně Vorlíček.
Ve spolupráci s veterináři a zaměstnanci firmy jsou zvířata odchycena a uložena do speciálního kontejneru. Ten se následně napustí oxidem uhličitým, který ptáky zabije. I s nimi je speciální box dekontaminován, naložen na kamion a odvezen na další zpracování.
Spolek Zvířata nejíme aktivně bojuje za osvobození zvířat z područí člověka. S usmrcováním kachen v nakažených chovech tak nesouhlasí. „Nejen způsobit druhým smrt udušením oxidem uhličitým je projevem krutosti, ale i smrt na jatkách, která čeká na ostatní nenakažené kachny,“ napsala redakci členka spolku Michaela Vincourová. Podle jejich slov lidé ptáky zavírají do uzavřených prostor a špinavých hal jen proto, aby je po několika měsících nechali umírat s podříznutým hrdlem.
Podle spolku by se mohlo omezit šíření ptačí chřipky zrušením chovů. „V hale s tisíci zvířaty se nemoci šíři velmi rychle. Kachny se přirozeně nikdy nepohybují v tak obrovských hejnech, k tomu je nutí člověk, který je pak i zodpovědný za to, že jsou hrůzostrašným způsobem zabity desetitisíce zubožených zvířat,“ řekla Vincourová.
Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je v ČR vybitá již většina rodičovských hejn kachen. Pokud budou další ohniska přibývat, může nastat úplný výpadek produkce jednodenních kachňat v České republice.
Hrozí tak i navýšení cen v obchodech. Takto velké ztráty u chovů rodičovských kachen mohou znamenat nemalé výpadky v produkci nejen v České republice, ale i okolních státech. V celé České republice bude utracena skoro polovina rodičovských hejn.
„Výpadek bude minimálně do konce tohoto roku a může dojít k výraznějšímu navýšení cen kachen v obchodech. Produkce se následně nahradí například kachnami z Maďarska, čehož se chovatelé kachen začínají obávat,“ řekla Dlouhá.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.